Hlavní obsah
Marine Le Penová Foto: Charles Platiau , Reuters

Le Penová přirovnala muslimy k nacistům, přišla o imunitu a bude obžalována

Poslanci Evropského parlamentu v úterý zbavili imunity francouzskou ultrapravicovou političku Marine Le Penovou. Ta tak může být ve své vlasti obžalována z diskriminace a z náboženské nesnášenlivosti poté, co před třemi lety přirovnala muslimy k nacistům okupujícím Francii.

Marine Le Penová Foto: Charles Platiau , Reuters
Le Penová přirovnala muslimy k nacistům, přišla o imunitu a bude obžalována

Zbavit šéfku strany Národní fronty poslanecké imunity doporučil europoslancům imunitní výbor.

Le Penovou stíhá prokuratura v Lyonu, kde se na adresu muslimů vyjádřila v projevu v prosinci 2010. Le Penová tehdy prohlásila, že ve Francii stále přibývá lidí s muslimskými šátky a burkami. „Pak přišly modlitby v ulicích,“ uvedla a pokračovala: „Někteří lidé rádi mluví o druhé světové válce a okupaci. Tak mluvme o okupaci – protože to je to, co se tady teď děje. Nejsou tu žádné tanky, vojáci, ale pořád to je okupace, která dopadá na lidi.“

Le Penová se už dříve nechala slyšet, že se případného stíhání nebojí. „Jsem disidentka,“ prohlásila.

Podobně jako ona byl před lety europarlamentem vydán k soudu i její otec Jean-Marie Le Pen. Ten byl v minulosti opakovaně odsouzen kvůli svým kontroverzním výrokům. Například bagatelizoval nacistická zvěrstva. Řekl, že plynové komory byly jen „detailem“.

Ve Francii je přibližně až šest miliónů muslimů. Paříž jim v roce 2011 zakázala modlit se na ulici a ve stejném roce se Francie stala první zemí EU, která zakázala muslimkám plně si zakrývat tvář.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků