Hlavní obsah
Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos převzal Nobelovu cenu za mír. Foto: Ntb Scanpix, Reuters

Laureáti převzali Nobelovy ceny, Patti Smithová zapomněla text Dylanovy písně

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos převzal v sobotu v Oslu Nobelovu cenu za mír. Později odpoledne pak ve Stockholmu převzali letošní Nobelovy ceny laureáti za lékařství, chemii, fyziku a ekonomii. Hudebník Bob Dylan, který dostal cenu za literaturu se ceremoniálu, jak už dříve oznámil, nezúčastnil.

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos převzal Nobelovu cenu za mír. Foto: Ntb Scanpix, Reuters
Laureáti převzali Nobelovy ceny, Patti Smithová zapomněla text Dylanovy písně

Santos dojednal mírovou dohodu s levicovými povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC), která ukončila 52 let trvající občanskou válku v zemi. Ocenění by podle výboru mělo být vnímáno i jako pocta kolumbijskému lidu, který navzdory obrovskému utrpení nevzdal naději na spravedlivý mír, a všem stranám, které přispěly k mírovému procesu. Výbor také uvedl, že pocta je vzdávána v neposlední řadě i zástupcům nesčetných obětí občanské války.

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos přebírá Nobelovu cenu za mír

Foto: Ntb Scanpix, Reuters

Výbor se rozhodl Santose vyznamenat, přestože původní dohodu s povstalci kolumbijští voliči začátkem října v referendu odmítli. Koncem listopadu vláda a představitelé FARC podepsali druhou dohodu, která už nebude všelidovým hlasováním schvalována, stačí souhlas, který 30. listopadu a 1. prosince vyslovily obě komory parlamentu.

Ve Stockholmu pak předal další Nobelovy ceny švédský král Carl XVI. Gustaf. Ocenění za fyziologii a lékařství od něj dostal Japonec Jošinori Ósumi, který přispěl k lepšímu pochopení rakoviny, Parkinsonovy choroby či cukrovky. Cenu za ekonomii si odnesli Oliver Hart a Bengt Holmström, kteří obohatili teorii kontraktu, jež vysvětluje, jak a proč jednotlivci i firmy vstupují do vzájemných smluvních vztahů.

Oliver Hart, držitel Nobelovy ceny za ekonomii

Foto: Tt News Agency, Reuters

Bob Dylan se ceremoniálu nezúčastnil

Hudebník a čerstvý nositel Nobelovy ceny za literaturu Bob Dylan se slavnostního předávání cen osobně nezúčastnil, připravil ale řeč, kterou za něj přečetl člen Švédské akademie Horace Engdahl. Obecenstvo i nepřítomnému Dylanovi uchystalo ovace ve stoje. Zatím není jasné, jak a kdy si Dylan cenu převezme.

Americká zpěvačka a textařka Patti Smithová na ceremoniálu zazpívala jednu z nejznámějších Dylanových skladeb, A Hard Rain's a-Gonna Fall z roku 1962. V polovině písně však nastal rozpačitý moment, když zpěvačka zapomněla text, což omluvila nervozitou.

Patti Smith

Foto: ČTK/AP

Nobelovu cenu za fyziku získali letos tři Britové působící ve Spojených státech David Thouless, Duncan Haldane a Michael Kosterlitz za výzkum neobvyklých stavů hmoty, který může v budoucnu přispět k výrobě dokonalejších materiálů využitelných v elektronice či kvantových počítačích.

J. Michael Kosterlitz přebírá od švédského krále Carla XVI. Gustafa Nobelovu cenu za fyziku.

Foto: Jessica Gow, ČTK/AP

F. Duncan M. Haldane přebírá od švédského krále Carla XVI. Gustafa Nobelovu cenu za fyziku.

Foto: Jessica Gow, ČTK/AP

Cenu za chemii dostali Francouz Jean-Pierre Sauvage, Brit Fraser Stoddart a Nizozemec Bernard Feringa za design a výrobu miniaturních strojů o velikosti molekul.

Bernard L. Feringa přebírá od švédského krále Carla XVI. Gustafa Nobelovu cenu za chemii.

Foto: Jessica Gow, ČTK/AP

Jména oceněných byla stejně jako každý rok oznámena už v říjnu. Slavnostní předávání se ale pokaždé koná symbolicky 10. prosince, v den, na který připadá výročí úmrtí vynálezce dynamitu Alfreda Nobela.

Vyznamenaní dostávají kromě medaile a diplomu i finanční odměnu, která nyní v každé kategorii činí celkem osm miliónů švédských korun (22,3 miliónu korun). Santos již oznámil, že peníze věnuje obětem občanské války ve své zemi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků