Hlavní obsah
Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos převzal Nobelovu cenu za mír. Foto: Ntb Scanpix, Reuters

Laureáti převzali Nobelovy ceny, Patti Smithová zapomněla text Dylanovy písně

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos převzal v sobotu v Oslu Nobelovu cenu za mír. Později odpoledne pak ve Stockholmu převzali letošní Nobelovy ceny laureáti za lékařství, chemii, fyziku a ekonomii. Hudebník Bob Dylan, který dostal cenu za literaturu se ceremoniálu, jak už dříve oznámil, nezúčastnil.

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos převzal Nobelovu cenu za mír. Foto: Ntb Scanpix, Reuters
Laureáti převzali Nobelovy ceny, Patti Smithová zapomněla text Dylanovy písně

Santos dojednal mírovou dohodu s levicovými povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC), která ukončila 52 let trvající občanskou válku v zemi. Ocenění by podle výboru mělo být vnímáno i jako pocta kolumbijskému lidu, který navzdory obrovskému utrpení nevzdal naději na spravedlivý mír, a všem stranám, které přispěly k mírovému procesu. Výbor také uvedl, že pocta je vzdávána v neposlední řadě i zástupcům nesčetných obětí občanské války.

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos přebírá Nobelovu cenu za mír

Foto: Ntb Scanpix, Reuters

Výbor se rozhodl Santose vyznamenat, přestože původní dohodu s povstalci kolumbijští voliči začátkem října v referendu odmítli. Koncem listopadu vláda a představitelé FARC podepsali druhou dohodu, která už nebude všelidovým hlasováním schvalována, stačí souhlas, který 30. listopadu a 1. prosince vyslovily obě komory parlamentu.

Ve Stockholmu pak předal další Nobelovy ceny švédský král Carl XVI. Gustaf. Ocenění za fyziologii a lékařství od něj dostal Japonec Jošinori Ósumi, který přispěl k lepšímu pochopení rakoviny, Parkinsonovy choroby či cukrovky. Cenu za ekonomii si odnesli Oliver Hart a Bengt Holmström, kteří obohatili teorii kontraktu, jež vysvětluje, jak a proč jednotlivci i firmy vstupují do vzájemných smluvních vztahů.

Oliver Hart, držitel Nobelovy ceny za ekonomii

Foto: Tt News Agency, Reuters

Bob Dylan se ceremoniálu nezúčastnil

Hudebník a čerstvý nositel Nobelovy ceny za literaturu Bob Dylan se slavnostního předávání cen osobně nezúčastnil, připravil ale řeč, kterou za něj přečetl člen Švédské akademie Horace Engdahl. Obecenstvo i nepřítomnému Dylanovi uchystalo ovace ve stoje. Zatím není jasné, jak a kdy si Dylan cenu převezme.

Americká zpěvačka a textařka Patti Smithová na ceremoniálu zazpívala jednu z nejznámějších Dylanových skladeb, A Hard Rain's a-Gonna Fall z roku 1962. V polovině písně však nastal rozpačitý moment, když zpěvačka zapomněla text, což omluvila nervozitou.

Patti Smith

Foto: ČTK/AP

Nobelovu cenu za fyziku získali letos tři Britové působící ve Spojených státech David Thouless, Duncan Haldane a Michael Kosterlitz za výzkum neobvyklých stavů hmoty, který může v budoucnu přispět k výrobě dokonalejších materiálů využitelných v elektronice či kvantových počítačích.

J. Michael Kosterlitz přebírá od švédského krále Carla XVI. Gustafa Nobelovu cenu za fyziku.

Foto: Jessica Gow, ČTK/AP

F. Duncan M. Haldane přebírá od švédského krále Carla XVI. Gustafa Nobelovu cenu za fyziku.

Foto: Jessica Gow, ČTK/AP

Cenu za chemii dostali Francouz Jean-Pierre Sauvage, Brit Fraser Stoddart a Nizozemec Bernard Feringa za design a výrobu miniaturních strojů o velikosti molekul.

Bernard L. Feringa přebírá od švédského krále Carla XVI. Gustafa Nobelovu cenu za chemii.

Foto: Jessica Gow, ČTK/AP

Jména oceněných byla stejně jako každý rok oznámena už v říjnu. Slavnostní předávání se ale pokaždé koná symbolicky 10. prosince, v den, na který připadá výročí úmrtí vynálezce dynamitu Alfreda Nobela.

Vyznamenaní dostávají kromě medaile a diplomu i finanční odměnu, která nyní v každé kategorii činí celkem osm miliónů švédských korun (22,3 miliónu korun). Santos již oznámil, že peníze věnuje obětem občanské války ve své zemi.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Související články

Výběr článků