Hlavní obsah
Ukrajina Foto: David Ryneš, Novinky

Krymský parlament chce anulovat dohodu o předání regionu Ukrajině

Krymský parlament chce anulovat usnesení sovětského komunistického politbyra z roku 1954, které zmocnilo tehdejšího vládce SSSR Nikitu Chruščova předat Ukrajině „darem” černomořský poloostrov Krym. Proti návrhu se postavil šéf autonomní krymské vlády. O návrhu by se mělo hlasovat, pokud bude hrozit rozpad Ukrajiny.

Ukrajina Foto: David Ryneš, Novinky
Krymský parlament chce anulovat dohodu o předání regionu Ukrajině

Předseda parlamentu Vladimir Konstantinov ve čtvrtek prohlásil, že v případě rozpadu Ukrajiny je zrušení darovací smlouvy jediným možným řešením.  [celá zpráva]

Premiér krymské autonomní vlády Anatolij Mogiljov ale s radikálním názorem zastupitelů nesouhlasí. Podle agentury RIA Novosti prohlásil, že poslanci by se měli vyhnout jakýmkoli výrokům, které by mohly ohrozit územní celistvost Ukrajiny. „Hlavním úkolem poslanců nejsou okázalá prohlášení, ale ochrana bezpečnosti občanů,” řekl Mogiljov podle ruské agentury.

Moskevské vedení předalo před 60 lety Krym Ukrajině jako projev „bratrského přátelství” sovětských národů. Protože ale podle krymských poslanců může Ukrajina nyní jako stát přestat existovat, akt z roku 1954 by měl pozbýt platnosti.

Tataři pod Moskvu nechtějí

Proti návratu pod nadvládu Moskvy, jíž Krym patřil od konce 18. století, se důrazně postavila i menšina krymských Tatarů. Jejich vůdce Refat Čubarov v pátek označil úvahy o odtržení za „politický podvod”. Krym podle něj zůstane součástí ukrajinského státu bez ohledu na prohlášení lidí typu Konstantinova, „kteří přicházejí a odcházejí,” řekl Čubarov.

Desetitisíce krymských Tatarů byly v roce 1944 na rozkaz sovětského diktátora Josifa Stalina deportovány z poloostrova kvůli údajné kolaboraci s německou okupační mocí. Většina transportů zamířila do středoasijských sovětských republik. Teprve v roce 1989, v době Gorbačovovy perestrojky, se mohli vrátit zpět do vlasti, na Krymu jich žije přibližně čtvrt miliónu. Žádají zpátky i půdu a majetky.

17:00: Třinec - Vítkovice (výsledky předchozích zápasů: 3:1, 4:3 v prodloužení), Zlín - Vsetín (2:4, 3:3), Havířov - Litvínov (0:1, 1:8).

17:30: Znojmo - Pardubice (0:3, 1:2), Karlovy Vary - České Budějovice (3:2, 5:0).

18:00: Slavia Praha - Plzeň (3:4, 3:1), Sparta Praha - Liberec (4:3, 4:1).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků