Hlavní obsah
Britská královna Alžběta II. Foto: Russell Cheyne, Reuters

Královnu Alžbětu prý schovali před nálety v Irsku

Legendární vyprávění o tom, jak během letecké bitvy o Británii a zejména při bombardování Londýna královská rodina stoicky setrvala se svými poddanými v metropoli, zřejmě bude zapotřebí poněkud upravit.

Britská královna Alžběta II. Foto: Russell Cheyne, Reuters
Královnu Alžbětu prý schovali před nálety v Irsku

Jak tvrdí irský autor literatury faktu John Banville, budoucí královnu Alžbětu II. a její sestru Margaretu poslali na nejmenované venkovské sídlo v Irské republice. Ta byla za války neutrální a žádné nálety tam nehrozily.

Banville, nositel prestižní literární Bookerovy ceny, své tvrzení původně opřel o místní zvěsti a také o dedukci. Všiml si, že během přelomové návštěvy Irska v roce 2011 královna „na celé odpoledne zmizela“. „Vsadil bych se, že si šla to místo prohlédnout,“ říká Banville, který o údajném pobytu Alžběty v irském vnitrozemí právě vydává román Tajní hosté.

Této spekulaci dodal na důvěryhodnosti Buckinghamský palác. Tvrzení totiž nepopřel ani nevyvrátil. V prohlášení sdělil, že informaci nemíní komentovat, novináře však odkázal na oficiální verzi, podle níž Její Veličenstvo a princezna Margareta „strávily převážnou část války ve Windsorském zámku“.

Přesunuly se tam poté, co luftwaffe vybombardovala Buckinghamský palác. Královna matka tehdy pronesla slavný výrok, že „je tomu ráda, protože se aspoň může podívat East Endu do očí“. Narážela tím na chudinské čtvrti Londýna, nejhůře postižené nálety.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků