Hlavní obsah
Počítání výsledků voleb v místních zastupitelstvech ve Velké Británii Foto: Henry Nicholls, Reuters

Konzervativci v místních volbách v Británii ztratili kvůli zpackanému brexitu

Dvě hlavní britské politické strany, vládnoucí konzervativci a opoziční labouristé, utrpěly ztráty ve čtvrtečních místních volbách v Anglii a Severním Irsku. Vyplývá to z dílčích výsledků.

Počítání výsledků voleb v místních zastupitelstvech ve Velké Británii Foto: Henry Nicholls, Reuters
Konzervativci v místních volbách v Británii ztratili kvůli zpackanému brexitu

Vládnoucí konzervativci přišli skoro o čtvrtinu křesel, zatímco proevropští liberální demokraté své zastoupení zdvojnásobili a zelení zvýšili skoro na šestinásobek, napsala agentura DPA o výsledcích ze 72 z 248 anglických zastupitelstev. Mírné ztráty podle ní utrpěli i opoziční labouristé.

Podle výsledků  zveřejněných na webu BBC, konzervativci oproti volbám před čtyřmi lety zatím přišli o 212 křesel a labouristé o 54, zatímco liberální demokraté získali oproti dosavadnímu stavu dalších 145 mandátů a také přibylo 117 nezávislých.

Podle médií byla účast voličů extrémně nízká. Mnoho voličů také nespokojenost s chaosem okolo vystoupení Británie z Evropské unie vyjádřilo demonstrativním roztrhání hlasovacích lístků, poznamenala DPA.

„Angličtí voliči využili místní volby k potrestání konzervativců premiérky Terezy Mayové a opoziční Labouristické strany za zablokování brexitu,” napsala agentura Reuters na základě výsledků z asi třetiny anglických zastupitelstev, o nichž se ve čtvrtek rozhodovalo.

Zastupitelé se v důsledku specifických britských pravidel nevolí v celé zemi, nýbrž jen do všech 11 rad v Severním Irsku a do 248 ze 343 anglických zastupitelstev. V Anglii bylo ve čtvrtek podle BBC ve hře 8400 zastupitelských míst, dalších 462 v Severním Irsku. V šesti anglických městech se přímo volili starostové.

Británie měla vystoupit z EU 29. března, ale poslanci opakovaně odmítli dohodu o brexitu, kterou vyjednala vláda premiérky Theresy Mayové. Termín ani způsob odchodu Británie z EU stále není jasný. Po dubnovém mimořádném unijním summitu má Británie na schválení podmínek vystoupení čas do konce října, ale vyjednávání na britské politické scéně se nepohnula.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků