Hlavní obsah
 

Koncertu proti rasismu v Saské Kamenici se zúčastnilo 65 tisíc lidí

Minutou ticha za zavražděného Daniela Hilliga začal v pondělí odpoledne v centru východoněmecké Saské Kamenice koncert proti rasismu a pravicovému extremismu. Zúčastnilo se ho 65 tisíc lidí.

 
Koncertu proti rasismu v Saské Kamenici se zúčastnilo 65 tisíc lidí

Dění v Saské Kamenici, které vyprovokovala právě vražda pětatřicetiletého Němce, z níž je podezřelá dvojice migrantů, nadále hýbe německou politickou scénou. Od té doby město zažilo řadu demonstrací, z nichž některé doprovodily výtržnosti a útoky na přistěhovalce.

„Jsme různí, ale v jedné věci mluvíme stejnou řečí - nedáváme žádný prostor štvanicím na lidi, žádný prostor rasismu,” prohlásila v úvodu pondělní akce jedna z řečnic. Dav lidí, z nichž řada třímala transparenty, jí odpověděl skandováním hesla „Nacisti pryč”.

Akce má vyvrcholit v 21 hodin.

Foto: Hannibal Hanschke, Reuters

Vedle vyslání jasného signálu proti neonacismu bylo cílem koncertu, který se konal u kostela Johanniskirche, také vybrání peněz na podporu rodiny Daniela Hilliga a protifašistických iniciativ v Sasku.

Koncert, který vyvrcholil vystoupením slavné kapely Die Toten Hosen kolem 21:00, se ale neobešel bez kontroverzí. Saská Kamenice kvůli němu nepovolila dvojici demonstrací, které v pondělí v bezprostřední blízkosti chtěly uskutečnit pravicové organizace.

Terčem kritiky ze strany generální tajemnice křesťanských demokratů (CDU) Annegret Krampové-Karrenbauerové se pak stal prezident Frank-Walter Steinmeier za to, že koncert podpořil, přestože bylo jasné, že na něm vystoupí skupina Feine Sahne Fischfilet, která má podle některých blízko k levicovému radikalismu. Sociální demokraté se v reakci na to zase obratem ptali, jestli politička CDU v nynější situaci nemá nic lepšího na práci.

Snímek z koncertu proti rasismu v Saské Kamenice

Foto: Hannibal Hanschke, Reuters

Terčem kritiky ze strany generální tajemnice křesťanských demokratů Annegret Krampové-Karrenbauerové se pak stal německý prezident Frank-Walter Steinmeier za to, že koncert podpořil, přestože na něm vystoupí skupina Feine Sahne Fischfilet, která má podle některých blízko k levicovému radikalismu. Sociální demokraté se v reakci na to zase obratem ptali, jestli politička CDU v nynější situaci nemá nic lepšího na práci.

Situace ve čtvrtmilionové Saské Kamenici, která leží nedaleko hranic s Českem, se vyhrotila 26. srpna po zabití Hilliga. Protestů ve městě se podle policie účastnila také řada pravicových radikálů. V pondělí saské úřady také informovaly o tom, že už obdržely sedm trestních oznámení ze strany novinářů, které někdo při protestech napadl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků