Hlavní obsah
Ruská nákladní auta v Doněcku Foto: Antonio Bronic, Reuters

Kolony s ruskou pomocí tajně vezly na Ukrajinu bojovníky z Jekatěrinburgu

Z ruského Jekatěrinburgu odcestovaly na východní Ukrajinu desítky bývalých příslušníků ruských speciálních jednotek, na Donbas je tajně dopravily humanitární kolony vypravené z Ruska. V rozhovoru pro místní server Jekatěrinburg online to ve čtvrtek uvedl šéf jekatěrinburských válečných veteránů Vladimir Jefimov. Od léta vyslal na Donbas šedesátku bývalých vojáků ruské armády.

Ruská nákladní auta v Doněcku Foto: Antonio Bronic, Reuters
Kolony s ruskou pomocí tajně vezly na Ukrajinu bojovníky z Jekatěrinburgu

Verbováním veteránů se Jefimov zabýval ještě před březnovou anexí ukrajinského Krymu. Po záboru vysílal dobrovolníky do Doněcké a Luhanské oblasti, kde od dubna ukrajinští separatisté bojují proti jednotkám ukrajinské armády. Ruští veteráni tam podle Jefimova mají „zavést pořádek”.

Rusko-ukrajinskou hranici překročili ruští žoldnéři v kolonách, které s humanitárním nákladem na Donbas vysílá Rusko, přiznal Jefimov. Moskva jakýkoli podíl na organizování dobrovolnických oddílů odmítá, odbavení na hranicích ale probíhá bez účasti ukrajinských celníků. Na Donbas už od léta Rusko vyslalo deset humanitárních kolon, poslední dorazilo do Doněcku a Luhansku 21. prosince se 1400 tunami pomoci. Někteří ruští bojovníci podle něj pronikli na Ukrajinu i jako doprovod vozidel Mezinárodního výboru Červeného kříže.

Někdo se nudí, někdo si chce vydělat

Motivy jejich působení na neklidném Donbasu jsou různé. „Někdo vyhledává adrenalin, někdo se prostě doma nudí,” řekl Jefimov. Jiní si jedou vydělat. Ruský server dokonce otiskl kopii formuláře, jímž se dobrovolníci k bojům na Ukrajině mohou hlásit.

Jefimov jekatěrinburský server informoval i o výši platů, které ruští veteráni bojující na východě Ukrajiny pobírají. Řadoví vojáci si podle něj měsíčně přijdou na 90 000 rublů (39 000 korun), důstojníci na 150 000 až 240 000 rublů (až 103 000 korun).

V poslední době ale podle Jefimova dochází často k případům, kdy jsou ruští dobrovolníci nuceni z Donbasu odjet. Jejich velitelé si je prý povolávají k sobě a sdělují jim, aby „odjeli domů, protože je už nikdo nepotřebuje”. Dalším verbováním dobrovolníků se proto už Jefimov prý nezabývá. Rezervy ale má.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků