Hlavní obsah
Krzystof Charamsa Foto: Profimedia.cz

Katolický kněz šokoval církev, přiznal se veřejně, že je gay

Ani ne dva roky uplynuly od chvíle, kdy polská katolická církev suspendovala kněze a významného vatikánského teologa Krzystofa Charamsu (44). Ten ji totiž šokoval. V den zahájení biskupského sněmu o manželství a rodině se veřejně přihlásil ke své homosexualitě. Zároveň „ďábelský krok“ v očích církve dokonal neslýchaným činem – představil totiž svého dlouholetého partnera.

Krzystof Charamsa Foto: Profimedia.cz
Katolický kněz šokoval církev, přiznal se veřejně, že je gay

Také Vatikán zareagoval promptně a Charamsu bleskem propustil ze svých služeb, načež bývalý kněz využil nečekaného volna k tomu, že napsal knihu Základní kámen (Kamien wegelny), která už je na pultech polských knihkupectví.

„Zhruba polovina katolického kléru ve světě jsou gayové. A Vatikán před tímto faktem zavírá oči,“ píše v ní autor.  Charamsa nyní se svým španělským přítelem Eduardem (45) žije v tolerantní Barceloně.

Vatikán vyhazov donedávna respektovaného teologa zdůvodnil tím, že spáchal přinejmenším dva neodpustitelné hříchy: porušil celibát a žije v homosexuálním svazku. Katolická církev sice už nyní homosexualitu samu za hřích nepovažuje, avšak intimní styk osob téhož pohlaví ano. Gaye a lesby vyzývá k trvalé sexuální abstinenci.

Krzystof Charamsa (vlevo) se svým partnerem Edouardem

Foto: Profimedia.cz

Charamsa byl vysvěcen před devatenácti roky. Byl Vatikánem považován za velmi nadějného, v relativně mladém věku začal zastávat vyšší církevní posty a zároveň přednášel na dvou katolických univerzitách. Časem ale odmítl pokračovat v předstírání a přestal skrývat porušování celibátu, až to vyvrcholilo zrušením kněžského svěcení a zabouchnutím vatikánských bran.

„Katolická církev sice přísně kontroluje, s kým lidé chodí do postele, ale nemá ponětí o jejich skutečném životě. Nedisponuje žádnými důvěryhodnými studiemi na téma kolem sexuality a zájem o pochopení reality nahrazuje extrémní propagandou. Ženám tak například vnucuje, aby se absolutně podřizovaly mužům, a homosexuální lidi diskriminuje a ničí na každém kroku,“ napsal Charamsa v knize.

Dravci bojují o moc a prostor

Shrnul, že ze strany vysoké katolické hierarchie je toto chování projevem nesmírného pokrytectví. Napsal, že ačkoliv k homosexuálům měl papež Benedikt XVI. krajně odmítavý a příkrý vztah, právě za jeho pontifikátu ve Vatikánu aktivity skrytých gayů nejvíc nabobtnaly. Situaci ve svatém státě přirovnal k „zoologické zahradě, kde mezi sebou dravci bojují o moc a prostor, přičemž sex je tu už léta využíván jako mocenský nástroj ovládání věřících“.

„Mnozí kněží stejně jako já roky ignorují nebo tlumí svou homosexualitu a skrývají se s ní v jakémsi podzemí. Čelí i obviněním, že jsou úchylní a nemocní, a že je třeba je podrobit léčbě“. Klérus Charamsa – jenž se nyní začal věnovat aktivismu ve prospěch práv sexuálních menšin – vyzval, ať se už celá církev konečně probudí, neboť „nastal nejvyšší čas pochopit, že nabízet homosexuálním věřícím celoživotní abstinenci je nejen nelidské, ale hlavně nereálné“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků