Hlavní obsah
Nově jmenovaný katalánský premiér Quim Torra Foto: Manu Fernandez, ČTK/AP

Katalánsko má novou vládu

V Katalánsku po sedmi měsících končí přímá správa Madridu. V pátek vyšel v oficiálním věstníku jmenovací dekret, který ve čtvrtek potvrdila španělská vláda, a katalánští ministři se tak mohou ujmout svých úřadů.

Nově jmenovaný katalánský premiér Quim Torra Foto: Manu Fernandez, ČTK/AP
Katalánsko má novou vládu

Přímou správu Madrid nad autonomním regionem zavedl loni koncem října kvůli snahám katalánské vlády o odtržení od Španělska.

Podle agentury Europa Press by se měl ceremoniál převzetí funkcí konat v sobotu.

Nový katalánský premiér Quim Torra, který také patří k separatistům, složil přísahu už 17. května a pár dní nato jmenoval svůj kabinet. Jeho fungování ale Madrid okamžitě zablokoval kvůli tomu, že mezi 13 ministry byli čtyři muži, které španělská prokuratura spolu s několika dalšími politiky viní ze vzpoury. Té se podle vyšetřovatelů dopustili jako členové bývalé separatistické vlády, když se snažili o odtržení od Španělska.

Tento týden ale Torra čtyři kandidáty, jimiž byli Jordi Turrul, Josep Rull, Toni Comín a Lluís Puig, vyměnil. Turull a Rull jsou navíc ve vazbě a Comín a Puig se nacházejí v Bruselu, kam utekli loni kvůli obvinění ze vzpoury. Madrid žádá jejich vydání, což minulý měsíc soud v Bruselu zamítl.

Čtvrtý kandidát

Madrid převzal přímou správu Katalánska se souhlasem horní komory španělského parlamentu. Poté španělská vláda vyhlásila v Katalánsku volby do regionálního parlamentu, v němž ale opět získaly většinu separatistické strany. Těm trvalo několik měsíců, než navrhly kandidáta na katalánského premiéra, který mohl být zvolen.

Torra byl prvním kandidátem, jehož španělská prokuratura neviní ze vzpoury. Předchozí tři – expremiér Carles Puigdemont, Jordi Sánchez a Jordi Turull – jsou trestně stíhaní a nemohli se osobně zúčastnit hlasování katalánských poslanců o své kandidatuře.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků