Hlavní obsah
Šéf katalánské regionální vlády Artur Mas Foto: Andrea Comas, Reuters

Katalánsko je o krok blíž k odtržení od Španělska, volby vyhráli separatisté

Strany usilující o nezávislost Katalánska na Španělsku v nedělních předčasných regionálních volbách získaly poměrně přesvědčivou většinu v regionálním parlamentu. Vyplývá to podle katalánské televize TV3 z odhadů výsledků na základě dotazování voličů po opuštění volebních místností. Ty se uzavřely ve 20:00 SELČ.

Šéf katalánské regionální vlády Artur Mas Foto: Andrea Comas, Reuters
Katalánsko je o krok blíž k odtržení od Španělska, volby vyhráli separatisté

Šéf katalánské regionální vlády Artur Mas, který byl zároveň jedničkou kandidátky volební koalice Společně pro Ano, nedělní volby předem označil za plebiscit o budoucnosti Katalánska.

Platforma Společně pro Ano získala mezi 63 a 66 křesly v regionálním parlamentu, který čítá 135 poslanců. Odtržení Katalánska od Španělska navíc podporují také politici z levicové Kandidátky lidové jednoty (CUP), která podle odhadů získá 11 až 13 mandátů. Strany usilující o nezávislost Katalánska na Madridu obdržely zhruba polovinu všech odevzdaných hlasů.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: V Katalánsku začaly regionální volby

Video: Reuters

Masova liberální strana Konvergence a jednota (CiU) separatistickou volební platformu vytvořila spojením s levicovým rivalem Republikánskou levicí Katalánska (ERC).

Jako referendum o nezávislosti hospodářsky vyspělého Katalánska nedělní volby chápala také značná část lidí. Mas by chtěl samostatnost regionu, třeba i jednostranně, vyhlásit v roce 2017. Španělská vláda tomu ale chce zabránit všemi dostupnými právními prostředky.

Madrid loni uspořádání referenda o nezávislosti Katalánska zablokoval. Region sice přesto vypsal hlasování v jiné formě, ale přišla jenom polovina oprávněných voličů a z ní se pro osamostatnění vyjádřily čtyři pětiny lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků