Hlavní obsah
Účastníci předchozí schůzky v Minsku Foto: Vladimir Nikolsky, Reuters

Jednání o konfliktu na Ukrajině byla složitá

V Minsku se ve středu konalo další kolo jednání kontaktní skupiny o urovnání konfliktu na východě Ukrajiny. Podle zástupců separatistů citovaných agenturou AFP byly pětihodinové rozhovory velmi složité. Datum další schůzky není zatím známo.

Účastníci předchozí schůzky v Minsku Foto: Vladimir Nikolsky, Reuters
Jednání o konfliktu na Ukrajině byla složitá

„Bylo to těžké předběžné setkání. Datum příští schůzky nebylo stanoveno,” řekl emisar samozvané Doněcké lidové republiky Denis Pušilin po jednání. Zástupce druhé samozvané Luhanské lidové republiky Vladislav Dějněgo také popsal jednání jako „těžká” a zdůraznil, že datum nového setkání „nebylo stanoveno”.

Schůzky kontaktní skupiny v běloruské metropoli se kromě proruských separatistů z východoukrajinského Donbasu účastnili zástupci Ukrajiny, Ruska a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Jednání se zaměřilo zejména na potvrzení předchozích úmluv o příměří a podle ukrajinského prezidenta se mělo mluvit rovněž o stažení vojsk a těžké výzbroje od frontové linie a o brzkém osvobození všech zajatců.

Na konání rozhovorů, které měly pokračovat ještě v pátek, se tento týden v pondělí telefonicky domluvili prezidenti Vladimir Putin, Petro Porošenko, François Hollande a kancléřka Angela Merkelová. Média na schůzku neměla přístup, poznamenala agentura AP.

Výsledkem předchozího zářijového kola bylo příměří, která je ale často porušováno. Během tohoto „klidu zbraní” zahynulo přes 1300 lidí. Podle údajů OSN si konflikt na východě Ukrajiny od dubna vyžádal více než 4700 obětí na životech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků