Hlavní obsah
Slovenský premiér Igor Matovič Foto: Pool, Reuters

Jedeme jako vlak bez brzd. Matovič na Slovensku nevyloučil lockdown

Slovenský premiér Igor Matovič nevylučuje při rekordním nárůstu infikovaných se stoupající tendencí celostátní karanténu, tzv. lockdown, až na tři týdny. Předseda vlády připustil, že za současné situace asi nepomůže ani plánované plošné testovaní obyvatel.

Slovenský premiér Igor Matovič Foto: Pool, Reuters
Jedeme jako vlak bez brzd. Matovič na Slovensku nevyloučil lockdown

O všem rozhodne pandemická komise a následně ve čtvrtek ústřední krizový štáb.

Slovensko zaznamenalo v úterý rekordních 2202 infikovaných a Matovič předpokládá, že toto číslo bude postupně růst na 3000 až 5000 pozitivních případů denně. „Jedeme jako vlak, kterému přestaly fungovat brzdy. Musíme ho jakýmkoliv způsobem zastavit,“ řekl Matovič.

Denní škody až 100 milionů eur

V případě lockdownu by pracovali pouze zdravotníci, policisté, vojáci a zaměstnanci elektráren. „Všichni ostatní budeme muset být doma,“ vysvětlil Matovič. „Bude to mít strašné důsledky na ekonomiku, denní škody budou 80 až 100 milionů eur,“ připustil předseda vlády.

Slovenská vláda i za této situace uskuteční nadcházející víkend plošné testování ve třech okresech na Oravě a v okresu Bardejov, kde je epidemiologická situace nejhorší. Kabinet se chtěl vyhnout lockdownu plošným testováním všech obyvatel naplánovaným na 30. října až 1. listopadu a 6. až 8. listopadu. Není však jasné, kolik lidí by se takové akce zúčastnilo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků