Hlavní obsah
 

Je to útok z nenávisti k našemu způsobu života, řekl rakouský kancléř

Rakouský kancléř Sebastian Kurz v pondělním projevu prohlásil, že pondělní útok ve Vídni byl beze vší pochybnosti islamistickým činem z nenávisti vůči rakouskému způsobu života. Kurz národu přislíbil ochranu demokracie a vypátrání strůjců teroristického činu.

 
Je to útok z nenávisti k našemu způsobu života, řekl rakouský kancléř

„Je to boj mezi civilizací a barbarstvím,“ řekl kancléř. „Musíme si ale uvědomit, že se nejedná o spor křesťanů s muslimy či Rakušany a migranty. Jedná se o boj mezi lidmi, kteří věří v mír, a těmi, kteří chtějí válku,“ dodal a vyjádřil soustrast rodinám obětí. Ocenil také statečnost jednoho policisty, který se útočníkovi postavil, ale byl zastřelen.

Kurz slíbil, že Rakousko bude pronásledovat každého, kdo má s teroristickým činem cokoli společného, a to všemi dostupnými prostředky. Pondělní útok podle kancléře vejde do rakouské historie jako brutální čin spáchaný na rakouské svobodné společnosti.

Vyšetřovatelé před jednou z restaurací.

Foto: Ronald Zak, ČTK/AP

„Byl to útok z nenávisti, z nenávisti k našim životním hodnotám, z nenávisti k našemu způsobu života, z nenávisti k naší demokracii, ve které jsou si všichni lidé rovni,“ řekl dále Kurz.

Rada ministrů v úterý ráno rozhodla, že bude Rakousko držet třídenní smutek. Ve 12:00 by měla být držena minuta ticha za oběti pondělního činu. Školy by pak minutou ticha měly památku uctít ve středu, protože dnes jsou zavřené.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz vystoupil s projevem k pondělnímu teroristickému útoku ve Vídni.

Foto: Lisi Niesner, Reuters

Teroristický útok, při kterém zemřeli čtyři civilisté, spáchal v pondělí večer 20letý muž ze Severní Makedonie, jenž byl již dříve odsouzen za trestný čin teroristického spolčení a měl zároveň rakouské občanství. Policie ho po útoku zastřelila.

Sedmnáct lidí zůstává po útoku zraněno, sedm jich je v kritickém stavu včetně jednoho policisty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků