Hlavní obsah
Bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis Foto: Thanassis Stavrakis, ČTK/AP

Je to ponižování Řecka, komentoval dohodu exministr financí Varufakis

Dohoda Řecka s eurozónou uzavřená v pondělí ráno v Bruselu je „novou Versailleskou smlouvou” a chování věřitelů vůči Aténám je „politikou ponižování”. Ve vůbec prvním komentáři od své nedávné rezignace to prohlásil bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis, který dal rozhovor australskému rozhlasu ABC.

Bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis Foto: Thanassis Stavrakis, ČTK/AP
Je to ponižování Řecka, komentoval dohodu exministr financí Varufakis

"Toto je politika ponížení. Trojka (věřitelů) si ho (premiéra Alexise Tsiprase) vychutnala za každé slůvko kritiky, které na jejich adresu pronesl za posledních pět let," uvedl Varufakis.

"Toto nemá nic společného s ekonomikou. Nemá to nic společného s tím, aby se Řecko dostalo na cestu ekonomického oživení. Je to nová Versailleská smlouva a premiér to ví," dodal Varufakis.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podobného příměru použil Varufakis už letos v únoru krátce po svém uvedení do funkce. Tehdy v německé televizi hovořil o nebezpečí "příliš dlouhého ponižování hrdého národa" a učinil paralelu mezi dnešním Řeckem, které zápasí s požadavky na úspornou politiku od svých věřitelů, a Německem ve 30. letech. Německo se tehdy vzepřelo Versailleské smlouvě z roku 1919, uzavřené po jeho porážce v první světové válce.

Kontrola Německa

Již po odchodu z funkce, ale ještě před nedělním summitem, poskytl Varufakis rozhovor i britskému listu New Statesman. V něm se rovněž do věřitelů tvrdě opřel a uvedl, že řečtí představitelé byli při jednáních umlčeni. Celá euroskupina, tedy ministři financí zemí eurozóny, je prý pod "plnou a absolutní" kontrolou Německa. Postoj německého ministra financí Wolfganga Schaübleho prý byl, že nebude o ničem diskutovat. Jen říkal, že řecká vláda má návrhy přijmout, protože s nimi souhlasil již předchozí kabinet.

Varufakis z ministerské funkce odstoupil minulý týden v pondělí, den po řeckém referendu, ve kterém voliči odmítli plán mezinárodních věřitelů na úsporná opatření. Ve svém prohlášení tehdy uvedl, že se k rezignaci rozhodl, aby Tsiprasovi usnadnil dohodu s věřiteli, protože někteří z unijních představitelů ho prý nemají v lásce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků