Hlavní obsah
Uprchlý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč Foto: Maxim Shemetov, Reuters

Janukovyč: Zůstávám prezidentem a brzy se na Ukrajinu vrátím

Na Ukrajině pokračuje protiústavní převrat ultranacionalistů a fašistů, prohlásil v úterý uprchlý prezident Viktor Janukovyč. Odmítl veškeré fámy o svém špatném zdravotním stavu a zopakoval, že zůstává hlavou Ukrajiny a vrchním velitelem jejích ozbrojených sil. Prohlásil, že se do vlasti z Ruska, kam se uchýlil, brzy vrátí.

Uprchlý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč Foto: Maxim Shemetov, Reuters
Janukovyč: Zůstávám prezidentem a brzy se na Ukrajinu vrátím

„Chtěl bych říci, že žiji, ačkoli nemohu tvrdit, že se cítím dobře. Mám obrovskou starost, když vidím, co se děje na Ukrajině,“ uvedl Janukovyč s odkazem na spekulace o tom, že jeho zdraví je vážně podlomené, anebo dokonce zemřel. [celá zpráva]

Janukovyč zopakoval, že převrat, který se na Ukrajině udál, je nezákonný. „Pod pláštíkem údajně legitimní vlády tam působí bandy ultranacionalistů a fašistů,“ oznámil a doplnil, že tyto skupiny se prostřednictvím maskovaných bojůvek zmocňují orgánů moci nejen ve městech, ale i v regionech. Podle Janukovyče jim nejde o nic jiného než o rozpoutání občanské války.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Zhruba 40 vojáků skládalo v Simferopolu vojenskou přísahu u nových speciálních složek

Video: Reuters

Nový režim považuje Janukovyč za nelegitimní. Za jediného legitimního předáka Ukrajiny považuje sebe. Připomněl, že zůstává i nejvyšším velitelem ozbrojených sil. Nové vládě v Kyjevě vzkázal, že ji vojáci poslouchat nebudou a volby, které plánuje na květen, nemohou platit.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Konvoje vojenských vozidel na Krymu

Video: Reuters

K závěru Janukovyč zopakoval: „Nikam jsem neutekl. Došlo k protiústavnímu puči, budova mého úřadu byla obsazena ozbrojenci. Během převratu jsem zůstal na Ukrajině. Chtěli mě vypudit. Už zanedlouho se na Ukrajinu vrátím.“

Související témata

Viktor Janukovyč na mimořádné tiskové konferenci.

Foto: Pavel Golovkin, ČTK/AP

Ukrajina, Krym

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků