Hlavní obsah

Janukovyč obvinil Tymošenkovou z vlastizrady kvůli gruzínským pozorovatelům

Napětí po prvním kole ukrajinských prezidentských voleb roste. V noci na úterý Strana regionů, jejíž kandidát Viktor Janukovyč dostal v prvním kole nejvíce hlasů, obvinila z velezrady přemiérku Juliji Tymošenkovou, která také postoupila do druhého kola voleb. Údajně chce zvrátit výsledky voleb pomocí cizí mocnosti. Důvodem obvinění je příjezd velkého počtu pozorovatelů z Gruzie.

Janukovyč obvinil Tymošenkovou z vlastizrady kvůli gruzínským pozorovatelům

Poslankyně Strany regionů Jelena Bondarenková v ukrajinské televizi prohlásila, že Tymošenková chce "s pomocí cizí mocnosti zmařit prezidentské volby". Janukovyčova strana se obává, že volby ovlivní gruzínští pozorovatelé, kteří ve velkém počtu dorazili na Ukrajinu ještě před prvním kolem. [celá zpráva]

V úterý chtějí poslanci Strany regionů vyzvat parlament, aby se případem gruzínských pozorovatelů bezodkladně zabýval. Žádají i zásah mezinárodních organizací, i když první kolo bylo z jejich strany označeno za bezproblémové.

Případ gruzínských pozorovatelů

Kauza gruzínských pozorovatelů začala už týden před volbami. Ukrajinská ústřední volební komise obdržela 11. ledna žádost více než dvou tisíc Gruzínů o přiznání statutu zahraničního pozorovatele. Protože celkový počet dosud zaregistrovaných volebních pozorovatelů v té době dosahoval tří tisíc, vzbudil vysoký počet žádostí z malého kavkazského státu, který otevřeně stojí proti Moskvě, mimořádnou pozornost.

Julija Tymošenková

Foto: Konstantin Chernichkin, Reuters

Žádost většiny gruzínských pozorovatelů byla odmítnuta. V tisku se objevily spekulace, že se některý z kandidátů v případě vítězství proruského kandidáta Janukovyče označí s jejich pomocí volby za zmanipulované.

Vzápětí se v novinách objevil přepis údajného telefonického rozhovoru Tymošenkové se Saakašvilim, jehož hlavním tématem byly právě plány gruzínských pozorovatelů.

Gruzíni přijeli do Doněcka

Causa se vyostřila den před volbami. Do Doněcku, který je baštou Janukovyče, dorazilo čtyři sta Gruzínů, kteří podle Strany regionů měli za úkol volby narušovat. Vedení strany obvinilo Tymošenkovou, že plán tajně připravila ve spolupráci s gruzínským prezidentem Michailem Saakašvilim.

Gruzínský prezident Michail Saakašvili

Foto: Natia Papavadze/Pool, Reuters

Strana se oficiálně obrátila na gruzínské vedení, ukrajinského prezidenta, generálního prokurátora Ukrajiny a tajnou policii, aby nedopustili "nezákonné vměšování občanů cizího státu do ukrajinského volebního procesu".

Starosta Doněcka Oleksandr Lukjančenko novinářům řekl, že Gruzíni, kteří tvrdili, že jedou navštívit dívky, s nimiž se seznámili na internetu, cestují po Donbasu s falešnými průkazy novinářů. Poslanec Strany regionů Volodymyr Lukjanov označil kavkazské cizince za příslušníky polovojenských gruzínských oddílů, kteří mají na východě Ukrajiny organizovat provokace a mařit hlasování.

Viktor Janukovyč vyzval gruzínského prezidenta "aby své takzvané pozorovatele odvolal, protože je tu nikdo nepotřebuje". Vyzval rovněž prezidenta Viktora Juščenka, aby jak náleží ochránil práva voličů a ukrajinskou ústavu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků