Hlavní obsah
Ruská vlajka na lodi v Sevastopolu, zavlaje i v Osetii? Foto: Andrew Lubimov, ČTK/AP

Jako na Krymu. Jižní Osetie plánuje referendum o připojení k Rusku

Gruzínská separatistická provincie Jižní Osetie plánuje vyhlásit referendum o připojení k Rusku. Prezident regionu Leonid Tibilov v tiskovém prohlášení uvedl, že plán na všelidové hlasování už v pondělí probral s jedním z nejbližších poradců ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ruská vlajka na lodi v Sevastopolu, zavlaje i v Osetii? Foto: Andrew Lubimov, ČTK/AP
Jako na Krymu. Jižní Osetie plánuje referendum o připojení k Rusku

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ale podle agentury Reuters nechtěl komentovat, jak by Moskva na případné referendum reagovala.

Hlasování podobné tomu na Krymu, ve kterém obyvatelé této autonomní ukrajinské republiky loni rozhodli o připojení k Rusku, by ale patrně dál zhoršilo už tak napjaté vztahy mezi Ruskem a Západem.

„Bratrské Rusko”

Tibilov v prohlášení hovoří o "historické volbě" a potřebě sjednocení Jižní Osetie s "bratrským" Ruskem za účelem zajištění bezpečnosti a úspěchu "naší republiky". O termínu referenda se Tibilov podle Reuters nezmiňuje. Rozhodnutí, jak postupovat po hlasování, prý padne až na konzultaci s Kremlem.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Jižní Osetie vyhlásila za podpory Moskvy jednostranně nezávislost po krátké gruzínsko-ruské válce v roce 2008, která skončila vítězstvím ruské armády.

Rusko tak Jižní Osetii na rozdíl od mezinárodního společenství uznává jako nezávislou zemi, stejně jako další separatistickou gruzínskou provincii Abcházii. Gruzie naopak považuje obě oblasti za součást svého území.

O referendu, které by se vyslovilo k návrhům na připojení k Rusku, se v padesátitisícové Jižní Osetii hovoří už několik let. Převážně zemědělský region usiluje o odtržení od Gruzie od počátku 90. let.

Většina tamních obyvatel má ruské občanství, měnou je ruský rubl. Na území Jižní Osetie je ruská vojenská základna a do jihoosetského rozpočtu přispívá také převážně Moskva.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků