Hlavní obsah
Pietní deska s posmrtnou maskou Jana Palacha na fasádě Filozofické fakulty v Praze Foto: Petr Horník, Právo

Italští neonacisté si přivlastňují oběť Jana Palacha

V italském městě Verona se bude pod patronátem provinčních úřadů konat koncert neonacistických skupin věnovaný 50. výročí úmrtí Jana Palacha, který se upálil na protest proti rezignaci společnosti po srpnové invazi do Československa v roce 1968. Datum koncertu bylo stanoveno na 19. ledna, kdy Palach na následky popálenin zemřel. Napsal to v sobotu italský list La Repubblica a upozornil, že některé části italské krajní pravice se už nějaký čas pokoušejí si Palacha „kulturně a politicky” přivlastnit.

Pietní deska s posmrtnou maskou Jana Palacha na fasádě Filozofické fakulty v Praze Foto: Petr Horník, Právo
Italští neonacisté si přivlastňují oběť Jana Palacha

O tom, že koncert zaštítí provincie Verona, obeznámil tisk člen místního zastupitelstva Andrea Bacciga. Ten na sebe upozornil už letos v létě, když feministkám z hnutí Non una di meno (Už ani o jednu více) věnoval fašistický pozdrav.

Hnutí, které bojuje proti násilí vůči ženám, tehdy protestovalo proti návrhu zrušit zákon, jenž dává ženám právo na interrupci.

Koncert pro Jana Palacha se bude konat pod názvem Půda a svoboda. Skupiny, které na něm mají vystoupit, jako Topi neri, Hobbit a Compagnia dell'agnello, patří podle deníku La Repubblica mezi ty nejpopulárnější v kruzích krajní pravice a mezi skinheady neonacistického ražení. Bacciga je zase blízký neonacistickému uskupení Fortezza Europa, uvedl deník.

„Neofašistické skupiny se už nějakou dobu pokoušejí přivlastnit si 'kulturně' a 'politicky' postavu Palacha, a to k překvapení levice, která proti tomu protestuje,” napsala La Repubblica. Činí tak podle listu na svých setkáních, prostřednictvím oslavných článků a v publikacích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků