Hlavní obsah
Policejní razie na východě Slovenska Foto: TV Markíza

Italové na východním Slovensku dostali od státu 68 miliónů eur

Firmy Italů, jejichž jména jsou spojovány s kalábrijskou mafií ‘Ndrangheta dostaly od roku 2004 od Slovenské republiky zemědělské dotace ve výši téměř 68 milionů eur (1,7 miliardy korun). V sobotu to uvedl deník Sme s odvoláním na informace ze slovenského ministerstva zemědělství.

Policejní razie na východě Slovenska Foto: TV Markíza
Italové na východním Slovensku dostali od státu 68 miliónů eur

Nejvyšší částky dostaly firmy Diega Rody, který je podle reportéra italského deníku La Reppublica Giuliana Foschiniho přímo z rodiny, která je součástí mafie. Z celkového počtu 22 firem, v nichž se objevují Roda, Antonino Vadala a jejich rodinní příslušníci, Roda figuroval nebo figuruje ve třinácti.

Společnostem, v nichž Roda figuruje, vyplatila Slovenská republika od roku 2004 přes 55 miliónů eur (1,4 miliardy korun), když nejvyšší dotace šla družstvu Agrokomplex Humenné, a to přes 10,8 miliónu eur (274 miliónů korun).

Deník Sme poznamenal, že družstvo sousedí se sluneční elektrárnou poslance vládní strany Směr-sociální demokracie Petra Chudíka.

Dotace kvůli mrazům

Společnosti získaly další peníze ve formě státní pomoci a tržních subvencí. Ty se poskytují zemědělcům na pokrytí ztrát po mrazech nebo v případě slabé produkce mléka. Deník Sme upozorňuje, že dotace Italům žijícím na východním Slovensku mohly být ještě vyšší, protože v některých společnostech nejsou uvedeni jako vlastníci a spravují je pro ně spříznění podnikatelé.

Vadala je momentálně ve vazbě a čeká na vydání do Itálie. Soud v Benátkách na něj vydal evropský zatýkací rozkaz kvůli pašování kokainu za 30 miliónů eur a praní špinavých peněz pro ‘Ndranghetu. O údajném působení kalábrijské mafie a jejím napojení slovenské politiky psal zavražděný novinář Ján Kuciak ve své poslední reportáži.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků