Hlavní obsah
Příslušnice norské speciální policejní jednotky v Oslu. Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Islamistická buňka chystala útoky na diplomaty, při razii napříč Evropou zatčeno 17 lidí

Sedmnáct lidí bylo ve čtvrtek zatčeno v několika evropských zemích při zátahu proti islámským teroristům. Podle agentury Reuters to oznámila italská policie. Její zástupce řekl rozhlasové stanici RAI, že byl vydán zatykač na irácké Kurdy.

Příslušnice norské speciální policejní jednotky v Oslu. Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Islamistická buňka chystala útoky na diplomaty, při razii napříč Evropou zatčeno 17 lidí

Italská policie uvedla, že při operaci s kódovým označením JWEB byla rozbita teroristická buňka. Měla chystat útoky na norské a britské diplomaty na Blízkém východě a proti politikům v Norsku.

Policejní zástupce Giuseppe Governale řekl stanici RAI, že vyšetřování je vedeno vůči příslušníkům kurdského etnika z Iráku ve Velké Británii, Norsku, Finsku, Německu a Švýcarsku. Šest podezřelých bylo zadrženo v Itálii, čtyři v Británii a tři v Norsku, byli mezi nimi většinou iráčtí Kurdové. Dodal, že šlo o "nejdůležitější policejní operaci v Evropě za posledních 20 let".

"Šlo o neuvěřitelně obtížné a komplikované vyšetřování, které probíhalo během posledních pěti let," uvedl k případu šéf italského úřadu pro boj s organizovanou kriminalitou Franco Roberti. Všichni zadržení čelí obvinění z mezinárodního terorismu.

Hlavou má být radikální klerik v Norsku

Podle norské bezpečnostní služby PST byli v Norsku zatčeni tři lidé včetně vězněného duchovního původem z Iráku. Mluvčí PST Siv Alsenová uvedla, že zmíněný klerik je mulla Krekar. Údajně má být hlavou islamistické buňky.

Tento 59letý duchovní přišel do Norska jako uprchlík v roce 1991 a už několikrát stanul před soudem a byl odsouzen.

Nadžumuddín Farádž Ahmad známý jako mulla Krekar

Foto: Profimedia.cz

Před měsícem nastoupil 18měsíční trest za schvalování masakru v redakci francouzského satirického magazínu Charlie Hebdo a rovněž za to, že vyzýval k vraždě jednoho kurdského imigranta v Norsku. Z vězení za hrozby smrtí přitom mulla Krekar vyšel po třech letech teprve na počátku roku. Kvůli tomu byl odsouzen také v roce 2005.

Norsko a USA ho už dříve obvinily z financování sunnitské povstalecké skupiny Ansar al-Islám. Nyní duchovnímu hrozí vyhoštění. Norská premiérka Erna Solbergová ve čtvrtek k jeho zatčení řekla, že „pokud to znamená, že Krekar opustí Norsko, je to v pořádku“.

Podle agentury ANSA proběhla další nejméně dvě zatčení v Itálii. Čtyři lidé byli podle BBC zadrženi v Británii. Policie má podezření, že někteří členové buňky mohli v nedávné době cestovat do Sýrie nebo Iráku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků