Hlavní obsah
Irové po celém světě slaví svátek svatého Patrika. Foto: Reuters

Irové slaví svátek sv. Patrika, v Dublinu se sešlo půl miliónu lidí

V centru irské metropole Dublinu se v sobotu v tradičním průvodu slavil svátek patrona země - svatého Patrika. Desítky tisíc lidí přišly na podobné oslavy v dalších městech v Irsku i zahraničí. Kupříkladu irský premiér Enda Kenny má stanout v čele průvodu v Chicagu.

Irové po celém světě slaví svátek svatého Patrika. Foto: Reuters
Irové slaví svátek sv. Patrika, v Dublinu se sešlo půl miliónu lidí

K procesí procházejícímu dvě hodiny nejvýznamnějšími částmi centra Dublinu se přidaly skupiny turistů zejména z Británie, USA a Ruska. Průvod ukončil svou cestu před katedrálou svatého Patrika, kde římskokatolický kardinál věnoval modlitbu odhadovaným 50 000 Irů, kteří v průběhu posledního roku emigrovali ze země kvůli hospodářské recesi.

Oslavy tím ale v irské metropoli zdaleka neskončily - od pátku jsou v plném proudu nejrůznější zábavní akce a koncerty, které jsou plánovány až do pondělí. Volná zábava je často spojena s intenzivní konzumací alkoholu.

Speciální program přichystaly dvě nejvýznamnější dublinské turistické atrakce - pivovar firmy Guinness otevřel brány k prohlídce svých prostor a k radostnému popíjení. Zvýhodněni byli návštěvníci se jménem Patrick, kteří měli vstup zdarma. Dublinská zoologická zahrada se rozhodla nalákat návštěvníky na krmení zvířat nejrůznějšími ovocnými a zeleninovými pochoutkami.

Oslavy zachvátily dalších pět desítek měst a obcí v Irsku a dotkly se i velké části evropských metropolí zejména v bezprostřední blízkostí irských barů a hospod.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků