Hlavní obsah
Irský ministr obrany Alan Shatter Foto: Profimedia.cz

Irská vláda odpustí tisícům někdejších vojáků, kteří během druhé světové války dezertovali a přešli do řad spojeneckých sil. V úterý to oznámil ministr obrany Alan Shatter a současně se omluvil za to, jak stát po válce s dezertéry naložil. Uvedla to BBC.

Irský ministr obrany Alan Shatter Foto: Profimedia.cz
Irové odpustili svým válečným dezertérům

„Vláda uznává, že s válkou vyvstaly vážné a výjimečné okolnosti. Příslušníci ozbrojených sil tehdy opouštěli svá zařazení, aby bojovali na straně spojenců proti tyranii, a společně s mnoha tisíci irských mužů a žen hráli důležitou roli při obraně svobody a demokracie. Vláda se za irský stát omlouvá za způsob, s jakým bylo s těmito příslušníky ozbrojených sil po válce zacházeno,“ uvedl ministr.

Doplnil, že vláda připraví zákon „udělující milost a amnestii těm, kdo bez povolení opustili ozbrojené síly, protože bojovali na straně spojenců“.

Irsko bylo za války neutrální a v její armádě tehdy sloužilo na 42 000 vojáků. Zhruba 7 000 z nich v průběhu válečných let přešlo na stranu spojenců. Asi 2 500 z nich se později ke svým jednotkám vrátilo, nebo byli chyceni a postaveni před vojenský soud.

Více než 4 500 dezertům pak zákonem ze srpna 1945 na sedm let zakázali práci pro stát. Jednotlivci nedostali možnost vysvětlit své osobní pohnutky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků