Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

I kdyby znásilnili moji ženu, přikázal bych jí porodit, řekl polský poslanec

Pokud by manželka poslance polského Sejmu Artura Górského otěhotněla po znásilnění, nesměla by jít na potrat. „Bez zaváhání bych jí přikázal porodit. V žádném případě a za žádných okolností není možné diskriminovat už počaté děti,“ uvedl v rozhovoru pro server Super Express Górski.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
I kdyby znásilnili moji ženu, přikázal bych jí porodit, řekl polský poslanec

Politik národně-křesťanské strany Právo a spravedlnost (PiS), který dlouhodobě požaduje úplný zákaz interrupcí v Polsku, nepovažuje za nehumánní nutit znásilněné ženy k porodu. „Normální ženy milují svoje děti nezávisle na okolnostech, během nichž byly počaty,“ uvedl.

„Pokud ale některá žena nebude chtít takto počaté dítě, může ho přece odevzdat k adopci,“ zdůraznil Górski. "Takových případů je však málo, takže není o čem diskutovat," dodal.

Devět z deseti mlčí

Podle oficiálních údajů oznamují Polky ročně na policii na tři tisíce znásilnění. „Znásilněných je ročně více než 30 tisíc, a ve skutečnosti jen každá desátá oběť o tom informuje, protože až potom pro ně začíná skutečné drama,“ upozornila ale Anna Dryjańska z občanského sdružení Modrá linka.

„Znásilnění je podle polských zákonů provinění proti zvyklostem, a ne zločin ohrožující život a zdraví. Tomu odpovídají i tresty. Jeho pachatelé jsou nejčastěji odsouzeni k podmínečným trestům,“ uvedla Dryjańska. "Třetina pachatelů znásilnění bývá většinou obvinění zproštěna a svým obětem se vysmívá do tváře," upozornila.

„Cítíme s ženou poslance Górského, který jí veřejně přikazuje, aby po případném znásilnění rodila,“ reagovala na prohlášení známá polská spisovatelka Krystyna Koftová. Kdyby ji alespoň požádal o souhlas, anebo ji ujistil, že bude násilníkovo dítě milovat jako svoje vlastní. Tehdy by se možná dalo pozastavit nad citlivou duší poslance. Nejlépe by ale udělal, kdyby se co nejdříve vzpamatoval a omluvil, ale nejen vlastní ženě,“ dodal Koftová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků