Hlavní obsah
Francouzský prezident Francoise Hollande Foto: Pool, Reuters

Hollande volá po větší integraci eurozóny, chce vlastní vládu i parlament

Francouzský prezident François Hollande se v neděli vyslovil pro ještě hlubší integraci eurozóny, tedy zemí používajících euro. Chce, aby tyto země měly jednotnou vládu, parlament a také rozpočet.

Francouzský prezident Francoise Hollande Foto: Pool, Reuters
Hollande volá po větší integraci eurozóny, chce vlastní vládu i parlament

Hollande to napsal v textu, který v neděli zveřejnil francouzský týdeník Journal du Dimanche.

Státy se staly členy měnové unie, protože to odpovídá jejich zájmům. "Nikdo si nedovolil odejít," upozornil Hollande. "Jejich volba si zaslouží posílení organizační struktury, vytvoření předvoje složeného ze zemí, které se tak rozhodnou," napsal.

Nedostatek Evropy

Členové eurozóny dnes tvoří spíše neformální skupinu, v níž je každá země zastoupena ministrem financí. Šéfem euroskupiny je nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem.

"Co nás ohrožuje, není přemíra Evropy, nýbrž její nedostatek," soudí Hollande.

Prezident napsal, že Evropská unie dopustila oslabení svých institucí. Podotkl, že osmadvacítka členských zemí "se obtížně snaží nalézt společnou platformu pro další postup. Parlamenty jsou příliš vzdáleny rozhodovacím procesům a lidé se odvracejí, když je jejich názor tolik ignorován".

Nespokojenosti Evropanů s kontinentálními institucemi zneužili podle Hollandea populisté, "které děsí podoba světa, protože si přejí návrat zdí a drátů".

Hollande zdůraznil svůj názor ve chvíli, kdy eurozóna řeší podobu své existence a Řecko se potýkých s hrozbou krachu. Francie je silným zastáncem integrace, například pomoc Řecku tamní parlament schválil ještě předtím, než tak učinil řecký.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků