Hlavní obsah
Francouzský prezident François Hollande Foto: Charles Platiau, Reuters

Hollande ustoupil, už nechce zbavovat teroristy občanství

Francouzský prezident François Hollande ve středu oznámil, že přestane prosazovat kontroverzní změnu ústavy, která by umožnila odebírat státní občanství usvědčeným teroristům. Důvodem je odpor opozičních poslanců a senátorů, kteří údajně nejsou ochotni přistoupit na kompromis.

Francouzský prezident François Hollande Foto: Charles Platiau, Reuters
Hollande ustoupil, už nechce zbavovat teroristy občanství

„Část opozice se ke změně ústavy staví odmítavě,” uvedl prezident Hollande po zasedání kabinetu. „Rozhodl jsem se tuto debatu ukončit,” dodal. Národní shromáždění ovládá vládní levice, jenže v Senátu má většinu opoziční pravice.

Odpůrci návrhu kritizovali fakt, že by vznikly dvě nerovnoprávné skupiny občanů. Lidé s dvojitým občanstvím by o svůj francouzský pas mohli přijít, zatímco lidé, kteří mají jen francouzské občanství, nikoliv.

Plán na ústavní změnu, která by umožnila odebrat francouzské státní občanství usvědčenému teroristovi, který má kromě něj i pas jiného státu, oznámil Hollande v reakci na loňské listopadové atentáty v Paříži. Navrhovaná reforma počítala také s možností snadnějšího a rychlejšího vyhlašování výjimečného stavu v zemi.

Zbytečná a nebezpečná

Proti návrhu se stavěli poslanci Levicové fronty, rebelové v Socialistické straně, část skupiny zelených a několik desítek republikánských poslanců, kteří reformu označili za „zbytečnou a nebezpečnou”.

Na protest proti plánovanému odnímání státního občanství opustila kabinet premiéra Manuela Vallse koncem ledna ministryně spravedlnosti Christiane Taubiraová. Osudnou se ale nakonec novele stala podle AFP neschopnost pravicových a levicových poslanců shodnout se na kompromisní podobě textu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků