Hlavní obsah
Andrej Plenković Foto: ČTK/AP

Hlasy jsou sečteny. Parlamentní volby v Chorvatsku vyhrála s náskokem vládní HDZ

V chorvatských parlamentních volbách zvítězilo podle předběžných výsledků se značným odstupem vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ). Po sečtení téměř 90 procent hlasů získalo 68 křesel v 151členném parlamentu a podle agentury AFP se tak nachází v pohodlné pozici pro vytvoření vlády, která se bude muset vypořádat s pandemií covidu-19 a jejími ekonomickými dopady.

Andrej Plenković Foto: ČTK/AP
Hlasy jsou sečteny. Parlamentní volby v Chorvatsku vyhrála s náskokem vládní HDZ

Řada předvolebních průzkumů naznačovala značně vyrovnaný souboj mezi HDZ a středolevou koalicí vedenou sociálním demokratem Davorem Bernardičem. Strana premiéra Andreje Plenkoviče však nakonec získala slušný náskok nad opozicí, jež zřejmě obsadí 42 křesel. Bernardić již oznámil, že vzhledem k neuspokojivému výsledku odstoupí z vedení své strany.

"Takový výsledek je pro HDZ nejen velkým vítězstvím, ale rovněž vítězstvím, které nás zavazuje," řekl Plenković svým spolustraníkům. "Máme za sebou mandát s řadou výzev, ale budoucí výzvy budou ještě větší," dodal.

Jelikož HDZ nezískalo nadpoloviční většinu křesel, bude muset uvažovat při vytváření vlády o koaličních partnerech. K dosažení kýžených 76 křesel by se mohlo spojit například s osmi poslanci, kteří zastupují menšiny, či s euroskeptickým Vlasteneckým hnutím (DP) folkového zpěváka Miroslava Skora, které by podle průběžných výsledků mělo v parlamentu získat 15 zástupců.

Předčasné volby v Chorvatsku vyvolal premiér Plenković, když v květnu parlamentu navrhl jeho rozpuštění. Argumentoval nutností čerstvého vládního mandátu pro oživení ekonomiky postižené důsledky koronaviru.

Andrej Plenković

Foto: ČTK/AP

Chorvatsko mělo dosud mírný průběh epidemie covidu-19 - nakazilo se tam jen něco přes 3000 lidí a zemřelo 113. V minulých čtrnácti dnech ale země zaznamenala nárůst denního počtu nových případů, teď přibývá každý den zhruba 80 nakažených.

Ekonomika země u Jaderského moře je silně závislá na turismu, který letos kvůli pandemii významně poklesl. Podle prognóz by se výkon tamního hospodářství mohl snížit až o deset procent, což je nejhorší výsledek za několik desetiletí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků