Hlavní obsah
Dobový snímek výsadkáře Jozefa Gabčíka Foto: Profimedia.cz

Gombitovou nahradí v anketě Největší Slovák hrdina Gabčík

Jozef Gabčík, účastník atentátu na nacistického říšského protektora Reinharda Heydricha, nahradí ve finálové desítce ankety Největší Slovák zpěvačku Mariku Gombitovou, která odstoupila. Gabčík se v hlasování umístil na 11. místě.

Dobový snímek výsadkáře Jozefa Gabčíka Foto: Profimedia.cz
Gombitovou nahradí v anketě Největší Slovák hrdina Gabčík

Změnu Novinkám potvrdila Silvia Turnerová, mluvčí Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS), která anketu organizuje.

„Po veřejném prohlášení Mariky Gombitové vedení RTVS kontaktovalo vlastníka licence britskou BBC. Tvůrci programu se změnou souhlasili a do Top 10 postupuje Jozef Gabčík,“ uvedla mluvčí.

Marika Gombitová pokřtila svou knihu Úlomky vzpomínek.

Foto: Novinky

Gombitová ve svém prohlášení na sociální síti začátkem ledna napsala, že by ráda přenechala místo osobnosti, která je možná méně známá, ale pro Slovensko z historického hlediska víc výjimečná.

„Tvůrci projektu Největší Slovák v RTVS respektují rozhodnutí stálice slovenské kultury Mariky Gombitové a upřímně jí děkují za všechno, co pro slovenskou kulturu a posluchače učinila,“ řekl generální ředitel RTVS Jaroslav Rezník.

Do finálové desítky postoupil z žijících osobností kromě Gombitové také cyklista Peter Sagan. Ten v anketě zůstává. Ve světě se většinou dostávají do čela podobných anket již nežijící osobnosti, proto se v pravidlech na možnost odstoupení z projektu nemyslelo.

Husák v první desítce

Na základě hlasování diváků se do finálové desítky vedle Gombitové a Sagana dostali kněz Anton Srholec, kněz a politik Andrej Hlinka, soluňští věrozvěsti bratři Cyril a Metoděj, zbojník Juraj Jánošík, politici Gustáv Husák, Alexander Dubček, Milan Rastislav Štefánik a Ľudovít Štúr. Pořadí v rámci desítky nebylo zveřejněno, aby tím nebylo hlasování ovlivněno.

Poslanec vládní Slovenské národní strany Anton Hrnko vyzval šéfa RTVS, aby z ankety vyloučil zbojníka Juraje Jánošíka: „Jánošík byl řádným soudem odsouzený za vraždu kněze a nikdy nebyl rehabilitován. Pravidla by se měla dodržovat, jinak je to fraška.“

Tiso byl vyloučen

Narážel tím na vyloučení prezidenta klerofašistického Slovenského štátu Jozefa Tisa, k němuž organizátoři ankety přistoupili po protestech židovských organizací a veřejnosti. Vyškrtnutí Tisa odůvodnili tím, že v anketě nebude možné hlasovat pro lidi, kteří se dopustili válečných zločinů, zločinů proti lidskosti nebo vlastizrady a nebyli rehabilitováni.

Vedení RTVS se rozhodlo zbojníka Jánošíka v anketě ponechat. „Byl souzen institucemi, které již neexistují, a jeho oficiální rehabilitace není reálně možná. Je však možné mluvit o symbolické rehabilitaci v paměti a vědomí lidí,“ zdůvodnila tento krok Turnerová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků