Hlavní obsah

Gašparovič kritizoval opozici za bojkot Lisabonské smlouvy

Slovenský prezident Ivan Gašparovič v úterý kritizoval opoziční strany, že chtějí v parlamentu blokovat schválení tzv. Lisabonské smlouvy Evropské unie. Gašparovič těsně před zahájením schůze parlamentu vyzval opozici, aby změnila postoj. Opozice podmiňuje hlasování pro smlouvu stažením vládního návrhu tiskového zákona z jednání parlamentu.

Gašparovič kritizoval opozici za bojkot Lisabonské smlouvy

Podle Gašparoviče je postoj opozice popřením politiky těchto stran v minulém volebním období, kdy tvořily vládní koalici a kdy Slovensko vstoupilo do Evropské unie.

"Postoj opozice je odsouzeníhodný. Tento krok směřuje nejen k oslabení pozice Slovenské republiky jako důvěryhodného partnera, ale je to nedůstojné gesto ve vztahu k členským zemím EU," uvedl Gašparovič.

Pro schválení Lisabonské smlouvy je potřebná ústavní většina 90 hlasů ve 150 členném parlamentu. Vládní strany disponují 85 hlasy.

Podle právníků však ani případné odmítnutí Lisabonské smlouvy neznamená definitivní zamezení ratifikace této smlouvy na Slovensku. Ani v případě neúspěšného hlasování nebrání, aby se hlasování do konce roku 2008 opakovalo.

Sporný tiskový zákon

Slovenský premiér Robert Fico v pondělí odmítl tlak opozice a označil tento požadavek za vydírání a "šílený nápad", který může dostat Slovensko do mezinárodní izolace. "Parlament bude jednat o Lisabonské smlouvě. Vyděračům se neustupuje," uvedl Fico.

Podle premiéra je opozice připravena obětovat budoucnost Slovenska v Evropské unii. "Nevidíme žádný důvod spojovat hlasování o ratifikaci Lisabonské smlouvy s návrhem tiskového zákona," dodal.

Vláda premiéra Roberta Fica předloží do parlamentu tiskový zákon, který má nutit vydavatele a tiskové agentury, aby zveřejňovali nejen opravu chybných údajů jako dosud, ale i reakci dotčené osoby.

Ta se přitom bude moci vyjádřit nejen k nepravdivým, ale i k pravdivým informacím, které se dotkly její cti, důstojnosti, soukromí a dobré pověsti. Oprava a reakce budou muset být zveřejněny ve stejném rozsahu, písmu či místu jako původní článek, a to do tří dnů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků