Hlavní obsah
Migranti na hladině Středozemního moře Foto: Hannah Wallace Bowman, ČTK/AP

Frontex vytlačuje od pobřeží lodě s běženci, tvrdí německý týdeník

Frontex, agentura Evropské unie pro ochranu vnějších hranic, čelí obvinění ze závažných trestných činů namířených proti běžencům ve Středozemním moři, píše server týdeníku Spiegel. Vyšetřování agentury potvrdil Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF. Na počátku prosince bylo podle týdeníku Spiegel prohledáno několik kanceláří v ústředí agentury ve Varšavě, ale také kanceláře šéfa Frontexu Fabrice Leggeriho.

Migranti na hladině Středozemního moře Foto: Hannah Wallace Bowman, ČTK/AP
Frontex vytlačuje od pobřeží lodě s běženci, tvrdí německý týdeník

Agentura se měla podle týdeníku Spiegel podílet na zatlačování člunů s běženci zpět na moře. Případy se měly stát u pobřeží Řecka a lodě, na nichž byli běženci, nebyly způsobilé k další plavbě. Vyšetřování a videozáznamy hovoří o případech, kdy byly čluny buď opět vytlačeny na moře, nebo se zničily jejich motory. Tímto jednáním bylo porušeno mezinárodní právo a Ženevská úmluva o uprchlících, píše Spiegel. Je totiž zakázáno uprchlíky odsouvat předtím, než mohou pořádat o azyl.

Zdokumentováno je podle něj několik případů, které se staly v moři mezi Tureckem a Řeckem, kdy se na odtlačování člunů zpět k Turecku podílely týmy Frontexu. Loď této agentury měla manévrovat nebezpečně blízko plavidla plného uprchlíků, a vytvářela tak vlny, které loď nesly zpět.

O těchto nelegálních krocích Frontex včetně svého šéfa Fabrice Leggeriho podle časopisu věděl a zaměstnanci agentury se do nich aktivně zapojili. Figurují v nich také němečtí policisté, tvrdí Spiegel.

Leggeri jakékoliv nezákonné praktiky agentury odmítá. Ve středu bude vysvětlovat obvinění Frontexu před poslanci německého Spolkového sněmu.

Z rozpočtu Evropské unie obdrží letos Frontex 1,6 miliardy eur (42 miliard korun). Agentura zaměstnává 1500 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků