Hlavní obsah
Rakušan Josef Fritzl, který 24 let věznil svou dceru Elisabeth. Foto: Reuters

Fritzl: Dětem se v mém vězení nevedlo špatně

Rakušan Josef Fritzl (73), který přes dvě desítky let ve sklepě svého domu znásilňoval dceru a měl s ní sedm dětí, odmítá hlavní obvinění z vraždy a zotročování, která proti němu vznesla prokuratura a za něž mu hrozí až doživotí. Fritzl tvrdí, že se děti ve sklepě měly dobře, protože jim nosil dárky, na jeho návštěvy se prý těšily.

Rakušan Josef Fritzl, který 24 let věznil svou dceru Elisabeth. Foto: Reuters
Fritzl: Dětem se v mém vězení nevedlo špatně

Fritzl je vůbec první, kdo bude kvůli zotročování v Rakousku souzen. Přiznává, že dceru ve sklepení domu v Amstettenu zadržoval, znásilňoval ji a měl s ní sedm dětí, odmítá ale nařčení, že způsobil smrt jednoho z dvojčat, jež mu Elisabeth počala. Podle obžaloby bylo dítě po porodu živé a Fritzl ho mohl zachránit převozem do nemocnice, když zpozoroval dýchací potíže a modrání chlapcova obličeje. Elisabeth tvrdí, že Fritzl u Michaelova narození asistoval.

V rozhovoru pro rakouský magazín News to však Fritzl popírá. „Když jsem ho viděl poprvé, byl už mrtvý. Elisabeth a já jsme pak vykonali rychlý křest a rozhodli se pro kremaci, protože jsme nechtěli pohřbít jeho tělo v zemi, kde by ho žrali červi. Tělo jsem pak spálil v kamnech a později popel rozsypal na zahradě,“ řekl.

K věznění dcery a jejích dětí dodal: „Samozřejmě jsem si byl vědom, že Elisabeth trpí. Dětem se tam ale nedařilo špatně. Jako ostatní děti měly akvárium a andulku... Těšily se, když jsem přišel. Opravdu jsem se jim totiž snažil pobyt ve sklepě zpříjemnit, jak jsem mohl. Přinášel jsem jim knihy, videokazety a další drobné dárky.“

Fritzl přiznává znásilňování, omezování osobní svobody, hrubé násilí a incest, popírá ale tvrzení dcery, že ji v prvních měsících věznění připoutával k posteli řetězem a občas ve sklepě za trest vypínal elektřinu.

Údajně se chce léčit. „Vím, že nejsem normální. Vyhrožoval jsem jí a dětem vraždou. Chci vědět důvody mých činů, chci podstoupit terapii a jednoho dne se stát zdravým,“ dodal.

Kauza Fritzl

Josef Fritzl vylákal dceru do sklepení domu, v němž žil s manželkou a jenž zčásti pronajímal, když jí bylo osmnáct let. Elisabeth musel omámit. Za 24 let s ní měl sedm dětí. Jedno zemřelo po porodu a on jeho tělo spálil. Tři ze zbylých dětí se otci podařilo legálně adoptovat a mohl je ze sklepení vyvést. Lisu (16), Moniku (14) a Alexandera (12) vychovával společně se ženou. Ostatní děti, Felix (5), Stefan (18) a Kerstin (19) nikdy nespatřily denní světlo.

Na skutečnost se přišlo, až když Kerstin vážně onemocněla a musela do nemocnice, kde byla několik týdnů v komatu. Z toho se nakonec dostala a v utajení se učí žít se zbytkem rodiny a zvládat běžné situace.

Fritzla poslal v březnu soud na doživotí za mříže a nařídil mu léčbu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků