Hlavní obsah
 

Francouzi učí orly lovit bezpilotní letouny. Při výcviku jsou silní a stateční

Francouzská armáda začala s výcvikem orlů, kteří mají zneškodňovat nepřátelské či zbloudilé drony. S odvoláním na představitele francouzského vojenského letectva o tom v pátek informovala agentura AFP. Paříž tak reaguje na to, že je hrozba ze strany bezpilotních strojů nad letišti a dalšími citlivými místy stále větší.

 
Francouzi učí orly lovit bezpilotní letouny. Při výcviku jsou silní a stateční

"Jako všichni dravci jsou rychlí a mají velmi vyvinutý zrak, kořist mohou objevit do vzdálenosti až dvou kilometrů. Jsou i silní a stateční," vysvětlil výběr ptáků představitel základny.

Dron, který se objevil nad letištěm mezi starty dvou stíhaček typu Rafale, při ukázce zákroku jeden z orlů za 20 vteřin uchopil do drápů a snesl se s ním k zemi.

"Orlové se učí dobře, výsledky jsou povzbudivé," řekl představitel základny a člen jednotky, která výcvik vyhodnocuje.

Čtyři mušketýři

První výcvik začal před šesti měsíci na letecké základně Mont-de-Marsan na jihozápadě Francie. Týká se čtyř orlů královských, kteří dostali jména po slavných mušketýrech, tedy D'Artagnan, Aramis, Athos a Porthos.

Armáda už objednala další čtyři dravce, kteří mají dorazit v létě.

Představitel armády připustil, že orly je možné posílat jen proti lehčím bezpilotním strojům do váhy asi čtyř kilogramů. Útoky na větší drony, které ale tvoří jen asi 25 procent nové hrozby, by ohrozily život opeřenců. Používání dravců doplňuje ostatní zdokonalovaná opatření, jakými jsou například radarové rušení či střelba, poznamenal podle AFP představitel vojenské základny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků