Hlavní obsah
 

Francie zvažuje výjimečný stav, demonstranti poškodili Vítězný oblouk

Sobotní protesty proti zvyšování cen pohonných hmot ve Francii skončily velkými materiálními škodami a zraněním více než 130 lidí. V Paříži byl kromě jiného poškozen interiér Vítězného oblouku a památka zůstane pro veřejnost zavřená. Prezident Emmanuel Macron svolal na neděli mimořádnou schůzi vládních činitelů k situaci a ministr vnitra Christophe Castaner nevyloučil vyhlášení výjimečného stavu, informoval francouzský tisk.

 
Francie zvažuje výjimečný stav, demonstranti poškodili Vítězný oblouk

Vládní mluvčí Benjamin Griveaux řekl, že vláda posuzuje všechny způsoby, jak zabránit dalším protestům. Macron ihned po svém návratu ze summitu skupiny G20 v Argentině zamířil k Vítěznému oblouku, aby si prohlédl škody.

Francouzi od 17. listopadu protestovali v sobotu už potřetí v rámci hnutí takzvaných žlutých vest nejen kvůli plánovanému zvýšení cen pohonných hmot, ale proti růstu životních nákladů obecně. K sobotním akcím se připojilo v celé zemi na 75 000 lidí, zranění utrpělo podle policie 133 lidí a ze 412 předvedených osob policie ponechala 378 ve vazbě. Mezi zraněnými je 23 policistů.

Hořící policejní auto při násilných protestech v Paříži

Foto: Claude Paris, ČTK/AP

Hlášeny jsou značné materiální škody a pozorovatelé události označují za nejhorší občanský nepokoj ve Francii za více než desetiletí.

Žluté vesty nabídly vládě dialog

Deset zástupců žlutých vest v týdeníku Le Journal du Dimanche vládě nabídlo dialog. „Buďme zodpovědní a nabídněme vládě, jak z této krize vyjít. Jsme skupina občanů, která je čestným zastoupením Francie, jež trpí a cítí se být zanechaná na pospas. Chceme být mluvčími konstruktivní zloby,” napsala skupina, jež se chce distancovat od radikalizace a která tvrdí, že za žlutými vestami stojí 80 procent Francouzů.

Griveaux řekl, že je vláda připravena se zástupci žlutých vest hovořit.

Příslušníci pořádkových jednotek francouzské policie před Vítězným obloukem v Paříži během protestů

Foto: Stephane Mahe, Reuters

K protestujícím se připojily skupiny maskovaných mužů, z nichž někteří měli tyče a sekery. V Paříži převraceli a zapalovali automobily. „Musíme přemýšlet o opatřeních, která zabrání tomu, aby se to opakovalo,” řekl Griveaux.

Macron svolal na dopoledne schůzku s premiérem Édouardem Philippem a Castanerem.

Protesty proti zvyšování daně z pohonných hmot se v centru Paříže zvrhly ve vandalství

Foto: Benoit Tessier, Reuters

Poškozený Vítězný oblouk

Ředitel centra pro národní památky Philippe Bélaval v sobotu zveřejnil video z Vítězného oblouku, u nějž se protesty také odehrávaly. Ze záběrů je patrné, že je interiér poškozen. Zvenčí je Vítězný oblouk popsán černým sprejem. Bélaval oznámil, že památka zůstane v neděli pro veřejnost uzavřena, aby mohla být co nejrychleji uvedena do pořádku.

Posprejovaný vnitřek Vítězného oblouku

Foto: Benoit Tessier, Reuters

Francouzský tisk uvádí, že Castaner ve svém projevu nevyloučil, že sáhne i k výjimečnému stavu. Ministr také pochybuje o tom, že ti, kteří rabovali a ničili, byli skuteční členové hnutí žlutých vest. K hnutí se zřejmě připojili radikálové. Mezi 287 zatčenými je podle něj nicméně málo lidí, které lze označit za výtržníky. „Žluté vesty se nechaly zahltit profesionálními vandaly, kteří ale umí utéct a uniknout zatčení,” řekl ministr.

Demonstrace v centru Paříže

Foto: Thibault Camus, ČTK/AP

V Paříži bylo k zásahům povoláno 5000 policistů a novináři se ptají, zda to nebylo málo. Mnozí z policistů přiznali, že byli v sobotu vyčerpaní a že se cítili být ohroženi, protože měli pocit, že jich není dostatečné množství.

Demonstranti ve žlutých vestách protestují na náměstí Charlese de Gaulla známém také jako Place de l'Etoile (náměstí Hvězda), uprostřed kterého se nachází Vítězný oblouk.

Foto: Stephane Mahe, Reuters

Mimo Paříž je nejvíc problémů hlášeno z měst Puy-en-Velay, Tours, Tarbes, Marseille a Dijon. Úřady zatím nejsou schopné škody vyčíslit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků