Hlavní obsah
Tančící dům na Jiráskově náměstí v Praze Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Komerční užití fotografií veřejných budov nebude vázáno na souhlas jejich autorů nebo zplnomocněných osob. Evropský parlament ve čtvrtek také odmítl spekulace médií, podle nichž chtěla unie zakázat i volné pořizování snímků budov či uměleckých děl chráněných autorskými právy pro soukromé účely.

Tančící dům na Jiráskově náměstí v Praze Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Focení budov a okolí unie nezakáže

"Parlament vyslyšel obavy Evropanů a jednoznačně odmítl návrh na omezení práva svobodně fotografovat veřejný prostor," uvedla po hlasování poslankyně Julia Redaová, která doporučení EP připravila.

"Potvrdila se tak zmatečnost mediální smršti, kterou u nás rozpoutali někteří Zelení i Piráti a která české občany, ale i lidi v jiných státech vyděsila," uvedl ke čtvrtečnímu hlasování EP v tiskové zprávě český europoslanec a předseda právního výboru Evropského parlamentu Pavel Svoboda (KDU-ČSL).

Doporučení, které ve čtvrtek europoslanci přijali, je součástí příprav návrhů reforem autorských práv v EU, která má Evropská komise předložit do konce roku. Konečné rozhodnutí vyplyne z jednání všech 28 členských států, nejspíš příští rok.

Reforma má podle EP zajistit spravedlivou rovnováhu mezi právy a zájmy tvůrců a spotřebitelů. Má například zlepšit přeshraniční přístup k dílům na internetu, při zohlednění významu územních licencí, a to zejména v souvislosti s televizní a filmovou produkcí.

Přizpůsobení digitálnímu věku

"Nadcházející reforma z dílny komisaře Günthera Oettingera musí odrážet základní, mnohostrannou roli výjimek, které dávají autorům prostor pro tvorbu, uživatelům právní jistotu pro každodenní činnost a všem přístup ke kultuře a znalostem," doplnila Redaová.

Její text o možném přizpůsobení autorského práva digitálnímu věku podpořilo 445 europoslanců, 65 bylo proti a 32 se zdrželo.

Poslanci EP ve čtvrtek rovněž vyzvali Evropskou komisi, aby prozkoumala dopady případné jednotné evropské právní úpravy v oblasti autorského práva, která by se vztahovala na celé území EU.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků