Hlavní obsah
Miloš Zeman Foto: Jan Handrejch, Právo

Ficovi sociální demokraté by na Hradě viděli raději Zemana než Dienstbiera

Představitelům slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica je bližší Miloš Zeman než oficiální kandidát jejich partnerské ČSSD Jiří Dienstbier. Vyplynulo to z anket slovenských médií. Naopak pravicoví politici by na Hradě uvítali Karla Schwarzenberga (TOP 09).

Miloš Zeman Foto: Jan Handrejch, Právo
Ficovi sociální demokraté by na Hradě viděli raději Zemana než Dienstbiera

Pro poslance Směru Juraja Blanára je Zeman garancí správných hodnot. Další poslanec této vládní strany Maroš Kondrót pokládá Zemana za nejschopnějšího z kandidátů.

Oslovení pravicoví politici preferují Schwarzenberga, ve kterém vidí velkou osobnost. Podle šéfky poslaneckého klubu křesťanskodemokratické SDKU Lucie Žitňanské je to státník se šlechtickou odpovědností a výdrží.

"Garantuje, že se na tento post může dostat státník, a ne řadový stranický politik. Státník, který představuje evropské humanistické hodnoty, který znal hodnotu lidských práv již před rokem 1989," soudí místopředseda formace Most-Híd Rudolf Chmel.

Z ostatních kandidátů na nového českého prezidenta slovenští politici zmiňují Vladimíra Franze a Jana Fischera.

Lídrovi slovenského hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igoru Matovičovi je blízký Fischer. "Když vedl českou vládu, tak přijímala rozumná rozhodnutí a bylo tam minimum politiky. Post prezidenta na Slovensku, v Česku, ale i jinde na světě by neměl být odkladištěm starých vysloužilých politiků," domnívá se Matovič.

Ministrovi spravedlnosti Tomášovi Borecovi i některým dalším politikům je sympatický i Franz, ale zaráží je jeho nekonvenční vzhled. "Jinak je šikovný, inteligentní a má zajímavé nápady," podotkl ministr. Vyjádřil sympatie také Zemanovi a Fischerovi. U žádného kandidáta ale prý není s to odhadnout jeho schopnost vést prezidentský úřad.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků