Hlavní obsah

Fico žaluje noviny za "bezpáteřní" karikaturu

Předseda slovenské vlády Robert Fico chce po deníku Sme 33 tisíc eur (téměř 850 tisíc Kč) za zveřejnění karikatury Martina Šútovce, známého pod jménem Shooty. Na karikatuře sedí Fico u lékaře, který na základě rentgenového snímku konstatuje, že nemá páteř.

Fico žaluje noviny za "bezpáteřní" karikaturu

"Nemýlil jsem se. Ta bolest krční páteře je čistě iluzorní," říká lékař na karikatuře zveřejněné 9. července. Šútovec tím reagoval na informaci z úřadu vlády, že premiér ruší pro "akutní bolesti páteře" svůj program. O zdravotním stavu premiéra úřad vlády podrobněji neinformoval.

"Zveřejněná karikatura jasně těží z vážného poškození mého zdraví a z tohoto poškození si dělá žerty," uvádí Fico v odůvodnění žaloby. Deník Sme měl touto karikaturou poškodit jeho důstojnost. Zdravotní stav nemůže být podle premiéra důvodem k zábavě ani v případě veřejného činitele.

Se žalobou nesouhlasí Slovenský syndikát novinářů. Tato profesní organizace konstatovala, že pokud Fico žaluje deník Sme za zveřejnění karikatury, zasahuje tím do ústavou garantované svobody šířit, vyhledávat a přijímat informace. "Je smutné a zneklidňující, že premiéra k podání žaloby vedlo nepochopení práva svobodně vyjadřovat názor," uvedla předsedkyně syndikátu Zuzana Krútka.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků