Hlavní obsah

Exploze ve francouzské jaderné elektrárně, pět lidí se přiotrávilo

Při výbuchu francouzské jaderné elektrárny Flamanville poblíž přístavního města Cherbourg na severozápadě země se ve čtvrtek přiotrávilo pět lidí. Únik radiace ale podle dostupných informací nehrozí. Informovala o tom agentura AFP.

Exploze ve francouzské jaderné elektrárně, pět lidí se přiotrávilo

„Je to závažný technický incident, nejedná se ale o jadernou havárii,“ řekl Telegraphu Olivier Marmion z místní samosprávy. Jeden z reaktorů jaderné elektrárny podle něj nicméně bude z preventivních důvodů odstaven.

Příčina výbuchu v jedné ze strojoven elektrárny mimo jadernou zónu ani jeho rozsah zatím nejsou známy. Exploze strojovnou elektrárny otřásla ve čtvrtek okolo desáté hodiny dopoledne.

Snímek elektrárny, kde došlo k výbuchu.

Na místě zasahovali hasiči i záchranáři. Požár už se ale podařilo uhasit a záchranáři ošetřili pět lidí, kteří se přiotrávili kouřem. V elektrárně, jež patří energetické firmě EDF, jsou dva tlakové reaktory z let 1986 a 1987, z nichž každý podle ČTK vyrábí 1,3 gigawattů elektřiny. Buduje se třetí reaktor, který má být dokončen příští rok.

Firma EDF ani agentura pro jadernou bezpečnost informace o nehodě nekomentovaly. Podle listu Le Figaro si zástupce EDF nepřál reagovat a odkázal pouze na sdělení prefektury, která vylučuje riziko úniku jaderného materiálu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků