Hlavní obsah
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová Foto: Johanna Geron, Reuters

Evropská komise se omlouvá za svou šéfku, která se zapojila do voleb v Chorvatsku

Evropská komise vyjádřila v pondělí lítost v souvislosti s chováním své šéfky Ursuly von der Leyenové, která před parlamentními volbami v Chorvatsku podpořila vládnoucí konzervativní stranu Chorvatské demokratické společenství (HDZ). Angažmá von der Leyenové vyvolalo obrovskou vlnu kritiky zejména na sociálních sítích, uvedla agentura AP.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová Foto: Johanna Geron, Reuters
Evropská komise se omlouvá za svou šéfku, která se zapojila do voleb v Chorvatsku

Ursula von der Leyenová se spolu s dalšími politiky ze středopravých stran objevila v propagačním videu, které strana HDZ zveřejnila před nedělním hlasováním. Porušila tak zásadu politické neutrality, kterou by měli členové komise dodržovat.

Jak poznamenala agentura AP, někdejší německá ministryně obrany von der Leyenová je členkou Křesťanskodemokratické unie (CDU), která patří do Evropské lidové strany (EPP) stejně jako chorvatská HDZ.

Kodex chování členů Evropské komise říká, že by se komisaři „měli zdržet veřejných prohlášení nebo zásahů ve prospěch jakékoli politické strany či organizace, jejímiž nejsou členy”, s výjimkou situace, kdy kandidují ve volbách nebo se účastní hlasování.

V reakci na lavinu kritiky na sociálních sítích mluvčí komise Eric Mamer uvedl, že se von der Leyenová zapojila do chorvatské kampaně jako soukromá osoba. „Bohužel z výsledné verze videa to nebylo zřejmé,” dodal.

Von der Leyenová je ve videoklipu označena jako šéfka Evropské komise a stojí před vlajkou Evropské unie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků