Hlavní obsah
 

Evropa si připomíná sto let od nesmyslné krvavé bitvy na Sommě

S velkou pompou si v pátek v severofrancouzské obci Thiepval připomněla Francie, Británie a Německo sté výročí bitvy na Sommě, která byla jedním z nejkrvavějších střetnutí první světové války. Pietní ceremonie se kromě potomků vojáků účastnili také prominentní hosté, například členové britské královské rodiny, francouzský prezident François Hollande, britský premiér David Cameron, německý exprezident Horst Köhler.

 
Evropa si připomíná sto let od nesmyslné krvavé bitvy na Sommě

Vedle Francie, kde se odehrává hlavní část piety, si britsko-francouzskou ofenzívu proti německým vojskům připomínají lidé po celé Evropě. Jen v Británii se konají více než dvě stovky takových akcí.

Francouzský prezident Francois Hollande s britským princem Harrym (vlevo), Williamem a jeho manželkou Kate v obci Thiepval

Foto: Pool, Reuters

Nejkrvavější... a zbytečná

Bitva na řece Sommě v severní Francii začala 1. července 1916 a byla nejkrvavější bitvou první světové války. Britsko-francouzská ofenzíva zde nedokázala prolomit německou obranu a bitva byla 18. listopadu 1916 v podstatě bez výsledku ukončena. Ztráty na obou stranách se blížily 1,3 miliónu osob.

Pietní akt ke stému výročí bitvy na Sommě v obci Thiepval

Foto: Phil Noble, Reuters

Bitva se zapsala do dějin nejen jako symbol nesmyslného krveprolití, ale také tím, že zde Britové poprvé nasadili obrněná vozidla - tanky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků