Hlavní obsah
Zpěvačka Maruv při soutěžním vystoupení. Foto: Stringer, Reuters

Nátlak propagandy na zpěváky připravil Ukrajinu o účast v Eurovizi

Bouřlivé spory vypukly na Ukrajině kolem účasti v mezinárodní hudební soutěži Eurovize. Zpěvačka Hanna Korsunová (27), která vystupuje pod uměleckým jménem Maruv, nebude zemi zastupovat při nadcházející soutěži v Izraeli, ačkoli zvítězila v národním kole. Odmítla totiž podmínky veřejnoprávní televizní společnosti NSTU, které označila za „absurdní“.

Zpěvačka Maruv při soutěžním vystoupení. Foto: Stringer, Reuters
Nátlak propagandy na zpěváky připravil Ukrajinu o účast v Eurovizi

„Jsem občanka Ukrajiny, platím daně a upřímně miluji Ukrajinu. Nehodlám však vystupovat se slogany na podporu našich politiků. Jsem muzikant, nikoli pálka na scéně,“ napsala Maruv na Facebooku. Tvrdí, že úředníci požadovali, aby podepsala „otrocké“ závazky.

Ačkoli Maruv získala podporu diváků i poroty, úředníci prý měli výhrady kvůli jejím koncertům v Rusku a žádali její vyřazení. „Ti, co koncertují v zemi-agresorovi, nesmějí zastupovat Ukrajinu,“ reagoval na Twitteru ukrajinský vicepremiér Vjačeslav Kyrylenko.

Ministerstvo kultury konstatovalo, že zemi smí reprezentovat jen „skutečný vlastenec“. Někteří uživatelé sociálních sítí pak ironicky navrhli, aby Kyjev poslal na soutěž Kyrylenka. Pro politiky se Eurovize stala žhavým želízkem v předvolebním boji.

„Bonbony do Ruska smějí, ale Maruv ne,“ opřel se kandidát na prezidenta Volodymyr Zelenskyj do čokoládového byznysu hlavy státu Petra Porošenka.

Sestry by daly přednost rodičům

Další účastnice hudební soutěže, krymské rodačky sestry Anna a Marija Opanasjukovy, se rozplakaly, když je moderátor národního kola nutil k vyznání „čí je Krym“. Upozornil přitom, že rodiče dua se po anexi poloostrova přidali k ruským úřadům: otec je soudce a matka vysoká úřednice.

„Budeme-li muset volit mezi soutěží a rodiči, pak – jako všichni normální lidé – se rozhodneme pro rodiče,“ nechaly se slyšet. Ve finále pak propadly, ačkoli původně byly považovány za favoritky.

Dívčí skupina Freedom-jazz girls band, která byla druhá v národním kole, účast v Izraeli odmítla. Veřejnoprávní stanice NSTU nakonec ve středu oznámila, že Ukrajina se květnového finále Eurovize nezúčastní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků