Hlavní obsah
Sylvie Goulardová neprošla. Foto: Olivier Matthys, ČTK/AP

Europoslanci zamítli Macronovu kandidátku do EK

Europoslanci zamítli kandidaturu Francouzky Sylvie Goulardové do Evropské komise (EK). Informoval o tom server Politico, podle nějž jde o výraznou ránu pro francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Kandidátka na komisařku pro vnitřní trh před poslanci při druhém slyšení neobhájila finanční nesrovnalosti z dob, kdy sama zasedala v Evropském parlamentu. Je podezřelá, že brala peníze na asistenta, kterého neměla.

Sylvie Goulardová neprošla. Foto: Olivier Matthys, ČTK/AP
Europoslanci zamítli Macronovu kandidátku do EK

Macronova kandidátka nepřesvědčila poslance už při tříhodinovém grilování, napsal již minulou středu deník Financial Times. Neuspokojily je ani odpovědi na dodatečné dotazy, a tak musela ve čtvrtek předstoupit před výbory pro vnitřní trh a pro průmysl podruhé. Opět neuspěla.

Z celkem 82 poslanců, kteří se tajného hlasování účastnili, jich pro Francouzku hlasovalo jen 29, jeden se zdržel. Verdikt přijala, protože prý respektuje demokracii.

Francouzský prezident Emmanuel Macron

Foto: Eric Gaillard, Reuters

Spekuluje se, že kandidaturu Goulardové potopili poslanci pravostředové Evropské lidové strany, uvedl server. Goulardová totiž patří k Macronově frakci Renew Europe, která znemožnila zvolení kandidáta lidovců Manfreda Webera předsedou komise.

To ale popřela koordinátorka výboru Christel Schaldemosová: „To není jen politická hra, byly tu vážné otázky ohledně její integrity.”

Mrtvé duše 

Goulardová odborně prošla, jenže čelí podezření, že jako europoslankyně zaměstnávala neexistujícího asistenta a brala na něj peníze. Protože to nedokázala doložit, musela europarlamentu vrátit 45 000 eur. Francouzská policie ji vyšetřovala v rámci širší kauzy zneužívání evropských financí na fiktivní asistenty v její bývalé straně Demokratickém bloku. Podezření také vzbuzovalo, že brala vysoké částky od amerického think-tanku Berggruen, měsíčně až 10 000 eur.

Goulardová je letos již třetím kandidátem do EK, který byl odmítnut. Neprošel ani maďarský kandidát a lidovec László Trócsányi, stejně jako Rumunka a socialistka Rovana Plumbová.

Trócsányi byl již nahrazen jiným kandidátem Olivérem Várhelyim, který bude mít na starosti rozšíření EU.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků