Hlavní obsah
Sankce od EU se dotkly i šéfa kontrarozvědky FSB Alexandra Bortnikova. Foto: Mikhail Klimentyev, ČTK/AP

EU uvalila sankce na další vysoce postavené ruské představitele

Evropská unie v důsledku ruských kroků proti Ukrajině uvalila sankce na další přední ruské činitele. Dotkly se i šéfa kontrarozvědky FSB Alexandra Bortnikova a ředitele rozvědky SVR Michaila Fradkova. Výpis s dalšími 15 potrestanými Rusy či Ukrajinci včetně 18 firem a organizací zveřejnil Brusel v sobotu na svém oficiálním věstníku. Informaci přinesla agentura Reuters.

Sankce od EU se dotkly i šéfa kontrarozvědky FSB Alexandra Bortnikova. Foto: Mikhail Klimentyev, ČTK/AP
EU uvalila sankce na další vysoce postavené ruské představitele

Sankce EU se nyní týkají 87 jednotlivců a 20 organizací. Všichni mají podle agentury ITAR-TASS do letošního listopadu zákaz vstupu do EU a pokud se jejich aktiva objeví v některé evropské bance, musí být zmrazena; evropské firmy mají s organizacemi uvedenými na seznamu zakázáno obchodovat.

Dalšími potrestanými jsou předseda kremelské Bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev a čečenský prezident Ramzan Kadyrov. Členové Bezpečnostní rady i šéfové obou rozvědek se na "černé listině" ocitli kvůli svému "podílu na vytváření ruské vládní politiky ohrožující územní celistvost, svrchovanost a nezávislost Ukrajiny", citovala ze zdůvodnění Bruselu agentura AFP.

Kadyrov, který je oblíbencem ruského prezidenta Vladimira Putina, byl na seznam zařazen kvůli svým "prohlášením podporujícím nezákonnou ruskou anexi Krymu a ozbrojené povstání na Ukrajině".

EU chystá omezit aktivitu ruských bank

Začátkem června čečenský prezident řekl, že je připraven poslat na Ukrajinu 74 000 čečenských dobrovolníků, bude-li o to požádán. Podle ukrajinské tajné policie SBU je v oddílech vzbouřenců operujících na Ukrajině mnoho Čečenců, kteří prý patří k nejradikálnějšímu křídlu.

Mezi organizacemi podléhajícími sankcím jsou nově proruské útvary Doněcká lidová republika a Luhanská lidová republika. Brusel na seznam zařadil také krymské přístavy Sevastopol a Kerč, které po anexi poloostrova získalo Rusko, i devět společností se sídlem na Krymu.

Rozhodnutí o rozšíření sankcí proti Rusku za odmítání Moskvy přispět k uklidnění situace na Ukrajině padlo na schůzce nejvyšších představitelů zemí EU už 16. července.

Sankcemi postižené osoby
Vladimir Antjufejevprvní vicepremiér samozvané Doněcké lidové republiky
Fjodor Berezinnáměstek ministra obrany Doněcké lidové republiky
Sergej Beseda generál ruské tajné služby FSB, velitel pátého odboru FSB
Alexandr Bortnikovčlen Bezpečnostní rady, šéf ruské kontrarozvědky FSB
Michail Degťjarev člen Státní dumy, v květnu oznámil otevření vyslanectví Doněcké lidové republiky v Moskvě
 Michail Fradkov  člen Bezpečnostní rady, ředitel ruské rozvědky SVR
Boris Gryzlov člen Bezpečnostní rady
Pavel Gubarev jeden ze samozvaných vůdců proruské Doněcké lidové republiky
Jekatěrina Gubarevov ministryně zahraničí samozvané Doněcké lidové republiky
Ramzan Kadyrov
čečenský prezident
 Valerij Kaurov samozvaný prezident takzvaného Novoruska sdružujícího Doněckou a Luhanskou lidovou republiku
Rašid Nurgalije místopředseda Bezpečnostní rady
Nikolaj Patrušev
předseda ruské  Bezpečnostní rady
Alexandr Tkačev krasnodarský gubernátor
Serhij Zdriljuk -
pomocník šéfa proruských separatistů na východě Ukrajiny Igora Strelkova - Girkina.

Ve čtvrtek EU oznámila, že v reakci na ruský postup hodlá také výrazně omezit aktivity ruských bank se státní účastí na finančních trzích a širšími ekonomickými sankcemi poškodit ruské hospodářství.

Sankce na zbrojení platí jen pro budoucí kontrakty 

Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy napsal v dopise šéfům zemí EU, že v Bruselu "vzniká shoda" ohledně podoby přísnějších protiruských sankcí. Z dopisu, jehož obsah zpřístupnil v pátek večer na svém webu deník Financial Times, vyplývá, že budoucí sankce by se neměly například týkat plynárenství a v oblasti zbrojních technologií by měly platit jen pro budoucí kontrakty.

Francie tak zřejmě nebude omezena ve splnění své dodávky přinejmenším jedné ze dvou bitevních lodí do Ruska.

Přehled subjektů narušujících územní celistvost, svrchovanost a nezávislost Ukrajiny
Donbaské lidové milice
Doněcká lidová republika
Federální stát Novorusko (Novorusko je proruský termín pro oblast jihovýchodní Ukrajiny)
Jihovýchodní armáda
Luhanská lidová republika
Luhanská garda
Mezinárodní svaz veřejných sdružení Velká donská armáda
Povstalecký prapor Vostok
Radikální polovojenská organizace Sobol

Konečná podoba Van Rompuyova návrhu vznikne podle textu dopisu v nejbližší době a velvyslanci unijních zemí by o ní měli definitivně rozhodnout v úterý. Pokud se tento návrh "evropského prezidenta" uskuteční, nemusel by se tak kvůli spuštění sankcí příští týden scházet mimořádný summit Evropské unie.

Z dosavadních diskusí mezi velvyslanci osmadvacítky podle dopisu také vyplynula potřeba zachovat rovnováhu dopadů sankcí na jednotlivé sektory a také na členské země. Měl by také platit princip, že sankce se budou týkat jen budoucnosti,

"především v oblasti zbrojních obchodů a omezení přístupu na kapitálové trhy". Plynárenství bylo ze sankcí vyřazeno "s ohledem na potřebu zachovat energetickou bezpečnost EU".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků