Hlavní obsah

EU podporuje vyzbrojování Kurdů

Evropská unie souhlasí s dodávkami zbraní pro irácké Kurdy od jednotlivých členských zemí. Během páteční mimořádné schůzky unijních ministrů zahraničí v Bruselu to prohlásil šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier. Na společném vyzbrojování Kurdů se však Brusel nedohodl.

EU podporuje vyzbrojování Kurdů

„Rada (ministrů zahraničí) vítá rozhodnutí jednotlivých členských států vyhovět žádosti kurdských autonomních úřadů poskytnout jim bezodkladně vojenský materiál,” stojí v závěrečném usnesení pátečního ministerského jednání k situaci v Iráku. Je tedy na každé unijní zemi zvlášť, jak a zda se rozhodne k dodávkám zbraní pro Kurdy.

Německo zatím plánuje dodávky nebojového materiálu, s dodávkami zbraní už začaly Francie a USA. [celá zpráva] Británie naznačila, že by žádosti Kurdů o zbraně vyhověla. [celá zpráva] Nizozemsko by pomohlo Kurdům i vládním vojskům, uvedla BBC.

Jednotné rozhodnutí se čekat nedalo, protože proti vyzbrojování se postavily Rakousko a Švédsko.

O vyzbrojování Kurdů uvažuje i Česká republika. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nevyloučil, že by takovou pomoc mohla Praha poskytnout společně s dalšími zeměmi. [celá zpráva]

Rozhodnutí v této věci se očekává koncem srpna, kdy se sejde česká vláda. Zřejmě by se pešmergům dodala munice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků