Hlavní obsah

Dozorce z koncentráku Demjanjuka v Německu obvinili ze smrti 28 tisíc Židů

Údajného dozorce z nacistického koncentračního tábora Johna Demjanjuka v pondělí prokuratura v německém Mnichově obvinila z podílu na zavraždění 27 900 lidí. Devětaosmdesátiletý Demjanjuk je podezřelý, že od března do konce září 1943 v nacistickém vyhlazovacím táboře Sobibor na polském území posílal Židy do plynových komor.

Dozorce z koncentráku Demjanjuka v Německu obvinili ze smrti 28 tisíc Židů

"Podle lékařských osvědčení je obžalovaný schopen před soud předstoupit. Lékaři však doporučují omezit slyšení na dvakrát 90 minut denně," uvedla v oznámení prokuratura. "Nyní přísluší soudu v Mnichově, aby rozhodl o pokračování procesu," dodala.

Demjanjuk, který žil od 50. let ve Spojených státech, byl 11. května vydán do Německa. Svému vydání se snažil zabránit a v Americe se jeho advokáti obraceli na různé soudy. Poukazovali na Demjanjukův špatný zdravotní stav.

Od té doby je vězněn v Mnichově. Zatím není jasné, kdy by měl proces začít. Za spoluvinu na vraždě hrozí v Německu trest nejvýše 15 let.

Židé doufají ve spravedlnost

Demjanjukovo obvinění uvítal šéf Střediska Simona Wiesenthala (SWC) v Jeruzalémě Efraim Zuroff.

"Jde zjevně o významný krok vpřed," řekl Zuroff agentuře AP. "Doufáme, že bude učiněno spravedlnosti zadost a že bude vynesen odpovídající rozsudek," uvedl.

Demjanjuk, který pochází z Ukrajiny, byl na seznamu nejhledanějších nacistických zločinců na druhém místě. Podle hlavního vyšetřovatele německého centrálního úřadu pro objasňování nacistických zločinů je dost důkazů o tom, že jako dozorce s přezdívkou Ivan Hrozný od roku 1943 osobně vodil v Sobiboru Židy do plynových komor.

Demjanjuk všechna obvinění popírá. Tvrdí, že sám byl v roce 1942 jako voják Rudé armády Němci zajat. Po druhé světové válce pak odešel do USA. Za podíl na masovém vyvražďování Židů byl Demjanjuk už v roce 1988 v Jeruzalémě odsouzen k smrti, trest byl ale později zrušen. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků