Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Finbarr O´Reilly, Reuters

Do Polska zamíří američtí vojáci, po nich případně rakety Patriot

Američtí vojáci přece jen budou působit v Polsku. Polský ministr obrany Bogdan Klich, ministr zahraničí Radoslaw Sikorski a Ellen Tauscherová, náměstkyně americké ministryně zahraničí pro kontrolu zbrojení a mezinárodní bezpečnost, podepsali v pátek ve Varšavě smlouvu SOFA (Status of Forces Agreement). Dokument určuje zásady pobytu amerických vojáků v Polsku.

Ilustrační foto Foto: Finbarr O´Reilly, Reuters
Do Polska zamíří američtí vojáci, po nich případně rakety Patriot

Podle polských činitelů SOFA dokazuje, že polsko-americká vojenská spolupráce má "jasnou budoucnost". Podpis dohody znamená, že by se v Polsku mohly objevit i americké rakety Patriot.

Loni v srpnu Polsko i USA podepsaly smlouvu o umístění prvků protiraketové obrany v Polsku. Varšava však žádala posílení svého systému vzdušné obrany, například raketami Patriot. Washington po změně koncepce protiraketového deštníku, který původně počítal se střelami v Polsku a radarem v ČR, ujistil Varšavu, že Patrioty budou v Polsku umístěny rotačně.

SOFA má regulovat zásady obsluhy raket a působení amerického personálu v Polsku v rámci jiných projektů.

Jeden z klíčových problémů, jenž smlouvu blokoval, byla otázka právního statutu amerických vojáků na polském území. Před dvěma týdny se obě strany dohodly, že pokud američtí vojáci spáchají v Polsku trestný čin mimo areál své základny, přičemž tento čin nebude souviset s jejich službou, budou je soudit polské soudy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků