Hlavní obsah
Ukrajinští vojáci nedaleko Kramatorsku na východě země. Ilustrační snímek Foto: David Mdzinarishvili, Reuters

Do Česka vyrazil první autobus s krajany z Ukrajiny

První skupina ukrajinských Čechů, kteří se i kvůli obavám z bezpečnostní situace v zemi chtějí přestěhovat do České republiky, vyrazila v pondělí z ukrajinského Čechohradu na cestu do Prahy.

Ukrajinští vojáci nedaleko Kramatorsku na východě země. Ilustrační snímek Foto: David Mdzinarishvili, Reuters
Do Česka vyrazil první autobus s krajany z Ukrajiny

Autobus veze asi 40 lidí, do českého hlavního města by měli dorazit zhruba za 40 hodin. Uvedl to Český rozhlas Radiožurnál.

České úřady udělily povolení k trvalému pobytu ve zrychleném řízení téměř 140 krajanům. Žadatelů o přesun bylo zhruba o 70 více. Pojedou autobusy, asi 40 jich také přiletí do Česka vládním speciálem 15. března odpoledne.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Bojí se válečného konfliktu a zároveň budoucnosti,” řekl o žadatelích o přestěhování už dříve ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Budou ubytováni v budovách vnitra

Věková struktura krajanů je podle ministerstva vnitra velmi pestrá. Do Česka budou přesídleny celé rodiny i s dětmi a seniory, řada z nich přitom stále umí česky. Po příjezdu budou krajané bezplatně ubytováni v zařízení ministerstva vnitra, kde mohou zůstat půl roku s možností prodloužení pobytu. Chovanec věří, že se krajanům podaří najít uplatnění na trhu práce. Od některých podnikatelů nebo obcí už chodí nabídky zaměstnání.

Na přesídlení krajanů z celého světa vláda uvolnila v polovině ledna 66 miliónů korun, využity by mohly být především pro lidi s českým původem na Ukrajině. Součástí vládního plánu je kromě zajištění dočasného ubytování i finanční pomoc až 50 000 korun pro dospělé a 20 000 pro děti, asistence při stěhování, hledání trvalého bydlení nebo zaměstnání a další pomoc, včetně nabídky převozu z Ukrajiny.

Program vznikl v reakci na žádosti několika stovek krajanů z Ukrajiny o přesídlení do Česka. Tuto žádost adresovali prezidentovi Miloši Zemanovi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků