Hlavní obsah
Fotografie, která by měla vést ke kradenému van Goghovu obrazu. Foto: Profimedia.cz

Detektiv získal stopu k ukradenému van Goghovu obrazu

Nizozemský detektiv Arthur Brand specializující se na kradené umění, získal stopu k ukradenému obrazu Jarní zahrada malíře Vincenta van Gogha. Plátno zmizelo z muzea v nizozemském Larenu koncem letošního března. Důležitou stopou jsou snímky obrazu. Je to také důkaz, že zloději zatím obraz v hodnotě kolem šesti milionů eur (160 milionů Kč) nezničili, napsal server BBC.

Fotografie, která by měla vést ke kradenému van Goghovu obrazu. Foto: Profimedia.cz
Detektiv získal stopu k ukradenému van Goghovu obrazu

Na jednom ze snímků leží obraz vedle výtisku deníku The New York Times ze 30. května. Na fotografii je rovněž kniha, která pojednává o krádeži dvou van Goghových obrazů z muzea v Amsterodamu v roce 2002. Na jiném záběru je vidět zadní strana malby se štítkem, který nese malířovo jméno a název obrazu ve vlámštině.

„Někdy v případě krádeže umění zloději znervózní, když se nedokážou díla zbavit nebo mají podezření, že jim je policie na stopě, a pak ho zničí,“ řekl Brand agentuře AP. Podle něj bývá pro pachatele často frustrující, že nedokážou kradený obraz prodat. „Tyto fotografie ukazují, že máme co do činění s profesionály. Ta malba stále existuje,“ dodal.

Dílo z roku 1884 vyobrazuje ženu ve farní zahradě v nizozemském městě Nuenen, které leží na předměstí Eindhovenu na jihu země. Van Gogh tam bydlel s rodiči, jeho otec na faře působil jako pastor. Obraz muzeum Singer Laren vystavovalo díky zápůjčce z muzea v Groningenu. Zloději podle policie pronikli do muzea poměrně nevybíravě, před rozedněním rozbili skleněné dveře, a než policisté zareagovali na signál poplašného zařízení, stačili utéct.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků