Hlavní obsah
 

Desetitisíce migrantů putují Evropou

Desetitisíce uprchlíků procházejí evropskými zeměmi při svém putování od hranic EU do vysněných azylových zemí Německa a skandinávských států. Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dorazilo do Evropy už 467 tisíc migrantů.

 
Desetitisíce migrantů putují Evropou

Chorvatské hranice jich překročilo již 35 tisíc, uvedla tamější vláda. Asi 6200 jich už odjelo do Maďarska. V nejpřetíženějším přechodu na srbsko-chorvatských hranicích v Tovarniku zajistí Chorvati sanitaci, tekoucí vodu i zdravotní péči, což vše o víkendu chybělo.

Téměř 10 tisíc uprchlíků dorazilo během pondělí z Maďarska do Rakouska. Podle agentury APA to v úterý ráno oznámila rakouská policie s tím, že v nejbližších hodinách očekává příchod dalších asi 4500 migrantů přes hlavní hraniční přechod mezi Maďarskem a Rakouskem Hegyeshalom-Nickelsdorf. Mluvčí rakouské policie Helmut Marban oznámil, že maďarské úřady dopraví uprchlíky k rakouské hranici třemi vlaky. Odtud se migranti vydají pěšky na rakouské území.

Dítě uprchlíků v rakouském Nickelsdorfu

Foto: David W Cerny, Reuters

Podle koordinátora dopravy Klause Jägera budou pro migranty v Rakousku připraveny zvláštní vlakové soupravy a 50 autobusů, které je budou přesouvat dále k německé hranici. Většina migrantů chce přes Rakousko pokračovat dál do Německa. Železniční trať mezi Salcburkem a Mnichovem však zůstane až do 4. října obousměrně mimo provoz. Německé úřady se tím snaží bránit přílivu migrantů. Davy uprchlíků si ale našly další cesty do Německa, ať už s využitím jiných vlakových tras, po silnici či pěšky, napsala agentura Reuters.

Migranti ve Skandinávii

Do Dánska vstoupilo v uplynulých 15 dnech minimálně 12 400 migrantů. Do země přišli z Německa, jen každý desátý ale v Dánsku požádal o azyl. Většina běženců pokračuje pěšky, autobusy nebo po železnici dále do Švédska, Norska a Finska, uvedla agentura APA. Dánský Červený kříž sdělil, že za poslední týden požádalo v Dánsku o azyl sotva 600 migrantů.

Proud migrantů mířící z maďarského Hegyeshalomu do rakouského Niskelsdorfu

Foto: David W Cerny, Reuters

Naopak švédský imigrační úřad zaznamenal za minulý týden 6400 žadatelů o azyl, ve Finsku za stejnou dobu registrují 2800 a v Norsku 1240 lidí, kteří požádali o azyl.

Finsko, jež má proti Švédsku poloviční populaci, se podle expertů na migraci stává překvapivě oblíbenou cílovou zemí, protože Iráčané tam mají větší šance být uznáni za válečné uprchlíky než v jiných zemích. Helsinky totiž považují na rozdíl od Stockholmu bezpečnostní situaci v mnoha částech Iráku za neuspokojivou, uvedla DPA.

Migrant ve vlaku jedoucím z pohraničního makedonského města Gevgelija do Srbska.

Foto: Ognen Teofilovski, Reuters

Norský ministr zahraničí Börge Brende v úterý varoval, že uprchlická krize bude pokračovat a mohla by se dále prohloubit, pokud nebude nalezeno politické řešení, jak ukončit občanskou válku v Sýrii. Brende připomněl, že Oslo uzavřelo dohodu s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), že „v příštích třech letech přijme podstatné množství uprchlíků – ve skutečnosti sedm procent všech migrantů, o jejichž přijetí UNHCR požádal”.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků