Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Daň na tuky v potravinách zavedlo Dánsko jako první na světě

V sobotu zavedlo Dánsko jako první země na světě daň na tuky v potravinách. Bude zahrnovat všechny výrobky obsahující nasycené mastné kyseliny včetně polotovarů. Kilogram nasycených mastných kyselin tak zdraží o 16 dánských korun (53 korun). Kodaň tvrdí, že tak chce bojovat proti nadměrné konzumaci nasycených tuků, podle kritiků jde ale jen o další příjem do státní pokladny.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Daň na tuky v potravinách zavedlo Dánsko jako první na světě

Vláda očekává, že díky nové dani spotřeba nasycených tuků klesne o skoro deset procent a spotřeba másla o 15 procent. Server britského deníku The Telegraph poznamenal, že nové opatření má do státní kasy přinést 2,2 miliardy dánských korun (asi 7,3 miliardy korun). Cena másla podle něj stoupne v přepočtu o asi devět korun.

Mluvčí sdružení dánského průmyslu (DI) Gitte Hestehaveová o pozitivním účinku nové daně pochybuje. "Je to prostě další daň," řekla AFP. Její organizace upozorňuje také na administrativu spojenou s novým poplatkem; výrobci budou muset stanovit množství nasycených tuků obsažených ve výrobku i použitých při jeho přípravě.

Dánové se dopředu naplnili ledničky

Dánové se před chystaným zdražením potravin jako máslo nebo mléko pokusili zásobit a brali v posledních dnech obchody útokem. "Minulý týden byl dost chaotický, hodně regálů bylo prázdných. Lidé si naplnili ledničky," řekl zástupce kodaňského supermarketu Christian Jensen.

Nadměrná spotřeba nasycených mastných kyselin, které jsou v živočišných tucích jako sádlo a máslo, přispívá ke zvýšené hladině cholesterolu v krvi, nemocem srdce a cév i obezitě. Obezitou, která může uspíšit vznik nemocí, v Dánsku trpí téměř deset procent obyvatel. V ČR má normální váhu jen 42 procent dospělých. S obezitou se potýká 23 procent Čechů, z nich dvě procenta s obezitou třetího stupně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků