Hlavní obsah
Vůdce doněckých povstalců Alexander Zacharčenko hrozil využitím nových raketometů proti ukrajinským námořníkům. Foto: Alexander Ermochenko, Reuters

Další oběť bojů na Donbasu. Separatisté nasazují nové zbraně včetně Čeburašky

Jeden ukrajinský voják padl během posledních 24 hodin na východě Ukrajiny, čtyři další byli během ostřelování pozic ukrajinských vládních sil separatisty zraněni. Vzbouřenci podle sdělení ukrajinské armády opět nasadili i těžké zbraně, jejichž použití zakazují minské dohody. Separatisté letos opakovaně využili nové raketomety, o nichž tvrdí, že je sami vyvinuli.

Vůdce doněckých povstalců Alexander Zacharčenko hrozil využitím nových raketometů proti ukrajinským námořníkům. Foto: Alexander Ermochenko, Reuters
Další oběť bojů na Donbasu. Separatisté nasazují nové zbraně včetně Čeburašky

Separatisté v neděli podle armádního komuniké porušili příměří v 22 případech, v deseti použili i těžké zbraně, které jsou zakázané mírovými dohodami z Minsku. Mezi použitými zbraněmi byly houfnice ráže 122 milimetrů a minomety ráže 82 milimetrů. Separatisté stříleli i z tanku a bojového vozidla pěchoty.

Od konce května separatisté opakovaně nasadili nové zbraně, které představili na vojenské přehlídce 22. května. Jde především o raketomet Čeburaška, který překonává obvyklý BM-21 Grad.

Raketomet Čeburaška i s populární postavičkou

Na podvozek nákladního automobilu KrAZ-260 namontovali výrobci dvě otočné raketnice, každou pro 32 střel o ráži 217 mm. Pro srovnání - grady mají ráži 122 mm. Otočné věže ulehčují zaměřování, i když žádný z raketometů není příliš přesný.

Separatisté Čeburašku poprvé použili 31. května, když doznívaly předchozí těžké boje. Palba byla odvetou za zabití velitele separatistů Olega Mamajeva. [celá zpráva]

Vůdce separatistů Alexandr Zacharčenko hrozil, že Čeburašku na člunech využije i k ostřelování výcvikových prostorů ukrajinských námořníků v Azovském moři.

Palba raketometu Čeburaška

Vzbouřenci se však chlubí ještě mocnější zbraní namontovanou na KrAZu-260, jde o raketomet Sněžinka (sněhová vločka). Ten má sice jen dvě rakety, ovšem ráže 324 mm o dostřelu nejméně 10 kilometrů. Dá použít nejen při přímých střetech na frontě, ale i k ostřelování týlu nepřítele.

Konflikt na Donbasu si od dubna 2014 vyžádal už víc než 10 tisíc mrtvých.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků