Hlavní obsah

ČR má výhrady k rušení veta v oblasti justice a vnitra v EU

Česká republika má výhrady k tomu, aby Evropská unie rušila právo veta pro záležitosti vnitra a justice. Na úvod čtvrteční schůzky ministrů vnitra zemí EU v Lucemburku to řekl český ministr Ivan Langer (ODS). Během dne mají ministři prodiskutovat rozšiřování schengenského prostoru rušícího vnitřní hranice EU a vízový styk některých států EU s USA.

ČR má výhrady k rušení veta v oblasti justice a vnitra v EU

Začátek jednání ministři věnovali otázce efektivnějšího rozhodování o záležitostech justice a vnitra, u kterých je dosud třeba jednomyslného souhlasu, takže státy mají de facto právo veta. V poslední době ale pod vlivem hrozby terorismu a rostoucího ilegálního přistěhovalectví roste tlak na to, aby se o těchto věcech rozhodovalo kvalifikovanou většinou.

Evropská komise koncem června navrhla členským státům, aby se zřekly práva veta při schvalování evropské legislativy o policejní a soudní spolupráci při potírání terorismu a organizovaného zločinu.

Langer: Máme výhrady

"Můžeme o tom diskutovat, ale v této chvíli má Česká republika velké výhrady, prohlásil Langer," pro něhož je to první vystoupení v Radě EU sdružující představitele členských zemí.

O této otázce jednali ministři vnitra i před dvěma týdny při neformálním setkání v Tampere, ale i přes naléhání Finska jako předsednické země EU nenašel návrh zatím potřebnou podporu. Proti je kromě ČR i řada dalších zemí, včetně Německa.

Na pořadu jednání Schengen a víza

Ve čtvrtek se nicméně očekává především diskuse o rozšiřování schengenského prostoru rušícího vnitřní hranice EU. ČR a další nové členské státy protestují proti hrozícímu zpoždění a ministři budou jednat o možnosti, jak rozšířit nynější policejní databázi, aby mohla pojmout i nové členy a zpoždění se zmírnilo.

Dalším očekávaným bodem jednání je otázka vízové reciprocity. EK předloží ministrům zprávu, která konstatuje, že v jednání s USA nedošlo k pokroku a dává členským zemím ke zvážení zavedení víz pro americké diplomaty ve snaze přimět Washington, aby zrušil vízovou povinnost pro nové členské země unie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků